Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ağız kokusu doğal olarak nasıl ortadan kaldırılır

menghilangkan bau mulut

Hoş olmayan, gerçekten çok can sıkıcı bir ağız kokusu sorunu yaşamak. Ayrıca yakınımızdaki diğer kişileri de rahatsız edecek, ağız kokusu da diğerlerinin önündeki görünüşümüzü bozarak kendimizi güvende hissetmememize neden olacaktır. Ağız kokusu aslında bir hastalık değildir, ancak varlığı bizim seçimimiz olmalıdır çünkü takılırken hemen başkalarını ve kendinizi rahatsız edebilir.


Ağız Kokusunun Nedenleri
Ağız kokusuna çeşitli sebepler neden olabilir, boğaz ağrısı, bademcikler, hazımsızlık gibi bazı hastalıklar ağız kokusunun tetikleyicisi olabilir. Ayrıca bazı yiyecek türleri de olmayan ağız kokusuna neden olabilir.

Ayrıca hastalık ve gıda nedeniyle ağız boşluğunda saklanan bakteriler ağız kokusunun en sık nedenidir. Ağız boşluğunda saklanan bakteri-bakteriler, dişlere yapışan yiyecek kalıntılarını membusukkan ve uçucu kükürt bileşikleri üretme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle ağız boşluğundaki bakteri-bakteriyel pembusuk'u yok etmek için uygun ağız bakımını yapmalısınız. Çünkü aslında günde iki kez dişlerimi fırçalamak ağzımı korumak için yeterli değil, hem taze kalıyoruz hem de ağız kokusunu önlemiş oluyoruz.

Kötü Nefes Nasıl Onarılır

İşte bazı ipuçları ve ağız kokusuyla nasıl başa çıkılacağı doğada lezzetli değildir.
Sakız
Sakız çiğnemek de ağız kokusunun üstesinden gelmenin çözümlerinden biri olarak ortaya çıkıyor. Bu sırada akşam yemeğinden sonra her zaman tatlı şeker yerseniz, hemen sakızla değiştirin. Tatlı şekerler ağzınızı taze hissettirebilse de, tazeliğin etkisi sadece tatlı şekerleme boyunca sürer çünkü ağzınızı kurutabilir. Sakız çiğnemek ağzınızda tükürük üretimini uyararak ağzın kurumasını sağlayabilir. Ayrıca sakız da diş temizleyici olabilir.

Meyve Tüketin
Elma ve armut gibi su ve lif oranı yüksek meyveleri tüketmenin ağız kokusunu önlemede çok güçlü olduğu ortaya çıktı. Bu tür dikerenakan meyvesi, ağzın kurumaması için ağızda tükürük üretimini artırabilen ikinci meyvedir. Lif oranı yüksek olan meyve aynı zamanda dişlerin doğal temizliğini de sağlayabilir. Elma ve armutlara ek olarak, limon ve guava da ağız kokusunu önleyecek kadar güçlüdür.

Antiseptik ile Gargara
Dişlerimi günde iki kez fırçalamak ağız sağlığımızı korumak için yeterli değildir. Bunun için dişlerinizi fırçaladıktan sonra antiseptik bir sıvı (gargara) ile gargara yapmaya çalışın. Bu, ağzımızın her zaman bakteri-bakterilerden arınmış olması ve ağız kokusuna neden olacak şekilde yapılacaktır. Ağız gargarasının yanı sıra tuzlu su ile gargara yapmak da ağız kokusu sorununun üstesinden gelmek için yeterince güçlüdür.

Yeşil çay ve betel yaprağı
Yeşil çay ve betel yaprağı çok yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir. Her gün yeşil çay içebilir misiniz, çünkü yeşil çay ağız kokusuyla baş etmenin yanı sıra vücut sağlığı için de çok faydalıdır. Tembul yaprağı için, yapraklarından birkaç tutam su kaynatıp gargara yapmak için kullanabilirsiniz.

Güçlü Kokulu Gıdalardan Kaçının
Tükettiğiniz yiyecekler de ağzınızın kokusunu etkiler. Bu amaçla, ağız kokusundan kaçınmak istiyorsanız, Curry, Huntersville ve durian gibi keskin kokulu yiyeceklerden kaçınmalıyız.

Peynir yemek
Peynirdeki kalsiyum ve fosfat minerallerinin içeriği yeterince yüksek olduğundan tükürük üretimini artırabilir ve ağız kuruluğu hissetmeyiz. Ayrıca peynir tartarı da önleyebilir.

Ağız Sağlığınızı Koruyun
Bu, yemeklerden sonra dişlerimi özenle fırçalamak, gargara kullanmak, suyu sık sık beyaz tüketmek ve dil temizleyicileri kullanmayı unutmamakla yapılabilir.

Sigara ve alkolden kaçının
Sigara ve alkol gerçekten bir hastalık kaynağıdır. Ayrıca ağız kokusuna neden olabilir, sigara diş eti hastalığına, dişe ve hatta ağız kanseri lekelerine neden olabilir.