Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Depresyon ve katkıda bulunan faktör nasıl önlenir?

Cara Mencegah Depresi dan Faktor Penyebabnya

Depresyon, üzüntü duyguları ile karakterize bir psikiyatrik bozukluktur, Depresyon kişinin hayatına müdahale edebilir, aynı zamanda her gün yaptığı aktivitelerdir. Depresyon, üzgün hissetme, aşırı yorgun hissetme, ancak sadece makul bir şekilde uygulama, herhangi bir şey yapmakla ilgilenmeme ve heyecanlanma, uykusuzluk vb. ile karakterizedir.

Depresyon makul bir durum insanlarda meydana gelir ama tabii ki onun seviyeleri de vardır. Hafif depresyon kendi başına tedavi edilebilir, ayrıca acı çekenlerin psikolojik gücüyle asılır. Ancak tedavi edilmezse şiddetli bir depresyon çok tehlikelidir. Çoğu durumda bile, depresyon genellikle bir kişinin intihar etmesi için başlangıç ​​noktasıdır.


Depresyon Nedenleri
Bilimsel yöntemle açıklanabilen bir kişide depresyona neden olan faktörlerin birçoğu aynı zamanda sağlık bozukluklarına da aittir. Depresyona neden olan faktörler, fiziksel faktörler ve psikolojik faktörler olmak üzere iki sıraya ayrılmıştır. Burada depresyona neden olan faktörler hakkında biraz tartışıyoruz.

Fiziksel Faktörler Depresyona Neden Olur
Genetik faktörler; Genetik faktör veya türevi aynı zamanda bir kişide depresyonun ortaya çıkmasını da etkiler. Şiddetli depresyonu bile etkileyebilecek gen faktörleri, depresyon sadece hafif bir düzeyde değildir.
Beyin ve vücudun düzeni kimyasal olarak; Beyindeki ve insan vücudundaki kimyasal maddeler, bir kişinin duygularını pengendaize etme girişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Birisi depresyon yaşadığında, görünüşe göre vücuttaki kimyasalların miktarında herhangi bir değişiklik bulunur. Bir örnek Hormonlar noradrenalindir. Hormon, kişinin duygularının kontrolünde önemli bir rol oynar. Noradrenalin Hormonları düşük olan bir kişi kesinlikle depresyondan kolayca etkilenir.
Yaş Faktörleri; bir genç ve yaşlı insanlar hayatında depresyona daha yatkındır, çünkü bir kişide meydana gelen hızlı değişikliklerin olduğu yaşta-yaşta, bu nedenle bazen birinin zihniyeti ağır bir yük taşıyacaktır.

Cinsiyet; ister inanın ister inanmayın, kadınların erkeklere kıyasla depresyona yakalanma riski %30 ila %12,6 oranında daha fazladır. Dünya Bankası'nın verilerinde ortaya çıkıyor (Desjarlis: 2005)
Yaşam tarzı; sağlıksız yaşam tarzları genellikle bir kişide depresyonu tetikler. Yüksek düzeyde stres ve kaygı, insanları bir depresyon Halinde daha kolay hale getirebilir.
İlaçlar; McKenzie hit'e (1999) göre bazı ilaçların da depresyon riskini artırdığına inanılmaktadır. Bazı ilaçlar şunlardır: Tablet antieplipsi, anti-inflamatuar ilaçlar Yüksek tansiyon İlaç, antimalaryal İlaç-melflokin, antiparkinson İlaç kemotrapi, hap, kontraseptif, Diüretik, Digitalis, İnterferon-alfa (hepatit c), yatıştırıcı, steroid Tedavisi
Güneş Işığı Eksikliği; Güneş ışığının yoğunluğu her gün daha az kişide korku ve ketidaksehatan oluşmasına neden olabilir. Ayrıca depresyonun ortaya çıkmasını tetikleyebilir
Fiziksel hastalık; Bırakın bir hastalık bir yana, bir hastalığa yakalanmaya mahkûm edildiği gerçeğini herkes kabul edemez. Bazen bir hastalığın varlığı birisinde başka rahatsızlıkları tetikleyebilir, bunlardan biri benim depresyonum.

Psikolojik Faktörler Depresyona Neden Olur
Kişilik; Kişilikleri daha sık karamsar ve bir şey için endişeli olduğu için depresyona daha yatkın olan bireyler vardır. Bir de devlete karşı iyimser ve her zaman ön yargılı olacak kişiliğe sahip bir kişi vardır.
Zihniyet; Depresyona maruz kalırken kendini sıklıkla olumsuz düşünen biri
Stres; stres hayatta sıklıkla karşılaşılan bir durumdur, bir şeyleri, birini, işi ve benzeri şeyleri kaçırmak stresin depresyonu tetiklemesi olabilir.
Çevre; iş ortamı, sosyalleşme, ev ve daha fazlası bir kişinin psikolojik durumunu büyük ölçüde etkiler. Daha az sağlıklı ortamlar, birini depresyondan daha duyarlı hale getirebilir.

Depresyon Nasıl Önlenir
Terjadianya depresyonunun anlamı ve nedenleri hakkında tartıştıktan sonra, depresyonun kendisini nasıl önleyebileceğimizi konuşuyoruz. Depresyon çeşitli yollarla önlenebilir;
Yeterince dinlenme; uyku veya dinlenme, vücudumuzdaki zihni ve kasları gevşetebilecek zamandır. Geri kalanını düzenli olarak yaparak depresyondan kaçınacaksınız.
Stresten kaçınmak; Stresten etkilenebileceği ve depresyona neden olma potansiyelini artırabileceği için bir şeyi yaparken kendinizi aşırı zorlamayın. Çalışmak vücudumuz ve zihnimiz için temeldir.
Alkol ve uyuşturucu kullanmaktan kaçının; Depresyondan gerçekten kaçınmak istiyorsanız, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanımına tolerans gösterilmez. Sinir tübülerini etkilediği bilinen alkol ve ilaçlar