Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Ailesi olan herkes, bir ailenin hayatını daha neşeli hale getirecek bir kalbin meyvelerini elbette bekler. Evdeki bir çocuğun varlığı olmadan, özellikle neden kısırlık faktörü ise, kendini terk edilmiş, boş ve eksik hissedecektir. Kısırlığın kendisi garip bir şey olmasa da herkesin başına gelebilirdi. Ya bir koca ya da bir eş.
Penyebab Kemandulan Pada Pria dan Wanita


kısırlık nedenleri

Kısırlığın kendisi sadece doğuştan gelen fiziksel anormalliklerden ve kendimden kaynaklanmayabilir, aynı zamanda kişinin yaşam tarzından da kaynaklanabilir. Bunun için kısırlığın nedenlerinin neler olduğunu bilmek hepimiz için çok önemlidir. Sebebini bilerek elbette bir gün sonra pişman olmamak için kısırlığa neden olan faktörleri düşüneceğiz ve bunlardan kaçınmaya çalışıyor olabiliriz.

Peki kısırlığın sebepleri nelerdir? kısırlığın nedeni bir erkek ve bir kadın arasında farklı olduğu ortaya çıktı. Her ikisi de aynı boyutta kısırlık olasılığına sahiptir, sadece kadınlarda kısırlık ile sık sık karşılaşsak da burada cinsiyet o kadar etkili değildir. Burada kadın ve erkek kısırlığının sebebini detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda hastalık veya fiziksel rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan kısırlık nedenleri genellikle şunlardan kaynaklanır:
Rahimdeki anormalliklerin varlığı, rahimde anormallikler çok nadir olmakla birlikte, kadınlarda rahim anormallikleri infertilite oluşumunu kuvvetle desteklemektedir çünkü uyanık kalmak gerekir.
Büyük tümörler, kadınlarda kısırlık oluşumunu da etkiler, bu büyük tümörlerin varlığından dolayı rahimde anormalliklere ve kısırlığa neden olabileceği gibi bir kişiyi de etkiler.
Rahim ağzı kanseri, bu kanser türü kadınlarda sık görülür dangat, serviks kadın vücudunda sıklıkla serviks kanseri olarak da adlandırılır ve bu bölümde meydana gelen kadınlarda kısırlığa da neden olabilir. Bu kanser türü, hemen ele alınmayan uzun süreli vajinal akıntıdan kaynaklanır.
Tuba faloppi kırılır, karında yer alan fallop faloppisinin zarar görmesi kadınlarda yumurta veya yumurtanın hareketinde çok etkilidir, bu kısırlığa neden olabilir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Tıpkı kadınlar gibi erkeklerin de kısırlık yaşama şansı aynı, kadınlarda kısırlığın nedenlerini tartıştıktan sonra, artık erkeklerde kısırlığın nedenleri hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Nedenleri duniafitnes.com'da belirtildiği gibi ditus varikoselindeki anormalliktir. Varikkel anormallikleri erkeklerde kısırlığın önde gelen nedenidir, kısırlık yaşayan erkeklerin %15 kadarı bu rahatsızlıktan muzdariptir. Varikosel, tertoryumda bozulmuş kan akışı ve oksijen dolaşımı nedeniyle erkeklerde kısırlığın nedeni olabilir. Erkeklerde daha az olgun sperm hücrelerinin yanı sıra oksijen eksikliği ve sıcaklık farklılıkları meydana gelir. Erkeklerde varikosel anormalliğinin nedeninin kesin nedenini bilmiyoruz.

Kısırlığa neden olan fiziksel rahatsızlıklar-bozuklukların yanı sıra erkek veya kadın olsun, bir kişinin yaşam tarzı nedeniyle kısırlığa da neden olur. Sağlıksız yaşam tarzının kısırlık yaşama riskini arttırdığı bilinmektedir. Sağlıksız yaşam tarzı şu şekildedir: alkol tüketmek, yiyecekleri gelişigüzel yemek, aşırı ilaç ve uygunsuz reçete yazmak, sigara içmek, yasa dışı uyuşturucular, kullanıcılar çok fazla kimyasal içeren hazır yiyecekler ve diğerleri.

Erkeklerde ve kadınlarda kısırlığın nedenlerini bu vesileyle aktarabilmemiz için yeterince düşündük, bu yazıda faydalı olabilir ve umarım bilgileri aktarmayız. Bu nedenle, birçok hata özür dileriz, Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedeni başlıklı makaleyi okuduğunuz ve sonraki yazılarımızı beklediğiniz için teşekkür ederiz.