Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boğaz Ağrısı İçin 12 Doğal Çözüm

Boğaz ağrısı, boğazda ağrı, kaşıntı veya tahriş anlamına gelir. Boğaz ağrısı, boğaz ağrısının birincil belirtisidir. Yutmaya çalıştığınızda daha da kötüleşebilir ve yiyecek ve sıvıları yutmakta zorluk çekebilirsiniz.

Boğaz ağrısı doktora gidecek kadar ciddi olmasa bile yine de ağrılıdır ve iyi bir gece uykusu çekmenize engel olabilir. Neyse ki, ağrıyı ve tahrişi yatıştırmak için evde uygulanan ilaçları kullanabilirsiniz.

1. Bal

Çayla karıştırılan veya tek başına alınan bal, boğaz ağrısı için yaygın bir ev ilacıdır. Bir çalışma, balın gece öksürüklerini evcilleştirmede yaygın öksürük baskılayıcılardan daha etkili olduğunu buldu. Diğer araştırmalar, balın etkili bir yara iyileştirici olduğunu gösteriyor, bu da boğaz ağrılarının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabileceği anlamına geliyor.2. Tuzlu su

Ilık tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Ayrıca boğazdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir bardak ılık suda yarım çay kaşığı tuzla tuzlu su çözeltisi yapın. Şişmeyi azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın. Bu her üç saatte bir yapılmalıdır.


3. Papatya çayı

Papatya çayı doğal olarak yatıştırıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle anti-inflamatuar, antioksidan ve büzücü özellikleri için kullanılır.

Bazı çalışma incelemeleri, papatya buharını solumanın boğaz ağrısı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Papatya çayı içmek de aynı yararı sağlayabilir. Ayrıca, vücudunuzun boğaz ağrınıza neden olan enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için bağışıklık sistemini de uyarabilir.


4. Nane

Nane nefesi tazeleme özelliği ile bilinir. Seyreltilmiş nane yağı spreyleri de boğaz ağrısını hafifletebilir. Nane, ince mukusa yardımcı olan ve boğaz ağrılarını ve öksürükleri sakinleştiren mentol içerir. Nane ayrıca iyileşmeyi teşvik edebilecek anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir.


Uçucu yağları asla zeytinyağı, tatlı badem yağı veya yumuşatılmış hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırmadan kullanmayın. Nane yağı için, beş damla esansiyel yağı seçtiğiniz bir ons taşıyıcı yağ ile karıştırın. Uçucu yağları asla yutmayın.


5. Kabartma tozu gargarası

Tuzlu su gargarası daha yaygın olarak kullanılırken, tuzlu suyla karıştırılmış kabartma tozu da boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu solüsyonla gargara yapmak bakterileri öldürebilir ve maya ve mantarların büyümesini engelleyebilir.

Ulusal Kanser Enstitüsü, 1 su bardağı ılık su, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu ve 1/8 çay kaşığı tuzun gargaralanmasını ve hafifçe çalkalanmasını önerir. Durulamayı gerektiği gibi her üç saatte bir kullanmanızı önerirler.


6. Çemen otu

Çemen otunun sağlığa birçok faydası vardır. Ayrıca birçok formu vardır. Çemen otu yiyebilir, topikal yağı kullanabilir veya çemen otu çayı içebilirsiniz. Çemen otu çayı boğaz ağrısı için doğal bir çaredir.

Araştırmalar çemen otunun iyileştirici güçlerini göstermektedir. Ağrıyı hafifletebilir ve tahrişe veya iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürebilir. Çemen otu da etkili bir mantar önleyicidir.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi, hamile kadınların çemen otundan kaçınmasını önermektedir.


7. Hatmi kökü

Hatmi kökü, boğaz ağrısını kaplayan ve yatıştıran mukus benzeri bir madde içerir. Çay yapmak için bir bardak kaynar suya kurutulmuş kökün bir kısmını ekleyin. Çayı günde iki ila üç kez yudumlamak boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Şeker hastalığı olan kişiler hatmi kökü almadan önce bir doktorla konuşmalıdır. Bazı hayvan araştırmaları, kan şekeri seviyesinde düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.


8. Meyan kökü

Meyan kökü uzun zamandır boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Son araştırmalar, gargara için bir çözüm oluşturmak için suyla karıştırıldığında etkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi'ne göre hamile ve emziren kadınlar bu çareden kaçınmalıdır.


9. Kaygan karaağaç

Hatmi kökü gibi, kaygan karaağaçta mukus benzeri bir madde vardır. Su ile karıştırıldığında, boğazı kaplayan ve yatıştıran kaygan bir jel oluşturur. Kullanmak için, toz kabuğun üzerine kaynar su dökün, karıştırın ve için. Ayrıca kaygan karaağaç pastillerinin de yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Kaygan karaağaç boğaz ağrısı için geleneksel bir çaredir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine göre, aldığınız diğer ilaçların emilimini azaltabilir.


10. Elma sirkesi

Elma sirkesinin (ACV) birçok doğal antibakteriyel kullanımı vardır. Çok sayıda çalışma, enfeksiyonlarla mücadelede antimikrobiyal etkilerini göstermektedir. Asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olmak ve bakterilerin yayılmasını durdurmak için kullanılabilir.

Boğaz ağrısı hissederseniz, 1 ila 2 yemek kaşığı ACV'yi bir bardak su içinde seyreltmeyi deneyin ve onunla gargara yapın. Ardından karışımdan küçük bir yudum alın ve tüm işlemi saatte bir ila iki kez tekrarlayın. Gargara seansları arasında bol su içtiğinizden emin olun.

Hastalığın ciddiyetine ve vücudunuzun sirke duyarlılığına bağlı olarak, boğaz ağrısını tedavi etmek için ACV kullanmanın birçok farklı yolu vardır. İlk önce doktorunuza veya sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.


11. Sarımsak

Sarımsak ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla savaşma kabiliyeti ile bilinen bir organosülfer bileşiği olan allisin içerir.

Çalışmalar, düzenli olarak sarımsak takviyesi almanın soğuk algınlığı virüsünü önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Diyetinize taze sarımsak eklemek de antimikrobiyal özelliklerini kazanmanın bir yoludur. Büyükannen sana boğaz ağrısını yatıştırmak için bir diş sarımsak emmeni söylemiş olabilir. Sarımsağın birçok iyileştirici etkisi olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesinizi iyileştirmek için daha sonra dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz.


12. Acı biber veya acı sos

Genellikle ağrı kesici olarak kullanılan acı biber, ağrı reseptörlerini bloke ettiği bilinen doğal bir bileşik olan kapsaisin içerir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasına rağmen, ılık su ve bal ile karıştırılmış acıyı yutmak boğaz ağrısı için ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. İlk yanma hissinin yaygın olduğunu unutmayın. Ağzınızda açık yaralar varsa Cayenne alınmamalıdır. Her ikisi de çok sıcak olabileceğinden, sadece birkaç damla acı sos veya hafif bir tutam kırmızı biber ile başlayın.

Bebekler ve çocuklar için boğaz ağrısı ilaçları

Bebeklerde ve küçük çocuklarda boğaz ağrısı kesinlikle eğlenceli değildir, ancak iyi haber şu ki, nadiren kendi başlarına tıbbi bir acil durum belirtisidirler. Yine de, boğaz ağrısının tedavisi bebekler ve çocuklar için farklı olabilir. İşte birkaç ipucu ve çözüm:


  1. Çocuğunuzun odasına serin bir sis veya nemlendirici ekleyin. Havadaki nem, boğaz ağrısından kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  2. Çocukları mümkün olduğunca içmeye teşvik ederek susuz kalmalarını sağlayın. Çok fazla narenciye içeren meyve suları veya dondurmalardan kaçının.
  3. 5 yaşından küçük çocuklara sert şekerli öksürük damlaları veya boğulma riski oluşturabilecek herhangi bir şey verilmemelidir. 10 yaşından küçük çocuklara öksürük damlası verirken dikkatli olun.
  4. 1 yaşından küçük çocuklara bal vermeyin.

Önleme

Boğaz ağrısını önlemek için grip veya boğaz ağrısı gibi bulaşıcı bir hastalığı olan insanlardan uzak durun. Ellerinizi sık sık yıkayın. Baharatlı veya asitli yiyeceklerden kaçınmaya çalışın ve iltihaplanmaya neden olabilecek kimyasal dumanlardan veya dumandan uzak durun.


Reçetesiz tedaviler

Doğal ilaçlar onu kesmediğinde, reçetesiz satılan birkaç tedavi seçeneği vardır. Asetaminofen boğaz ağrısı için etkili olabilir ve küçük çocuklara verilebilir.

Pastiller veya uyuşturucu spreyler gibi reçetesiz seçenekler de rahatlama sağlayabilir. Diğer olası boğaz ağrısı emzikleri arasında doğal boğaz pastillerinde ve öksürük şuruplarında muhtemelen bulacağınız okaliptüs bulunur.


alıcı dikkatli

Bitkiler ve takviyeler, kalite, paketleme, dozaj veya güvenlik açısından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından izlenmez. Ayrıca, partiler konteynerden konteynere farklı olabilir. Düzenleme eksikliği, her takviyenin size farklı bir tıbbi doz verebileceği anlamına gelir. Bu ilaçları kullanırken dikkatli olun ve saygın bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun.


Tam iyileşme

Boğaz ağrısı, boğmaca ve difteri gibi bakteriyel enfeksiyonlar boğaz ağrısının sadece küçük bir yüzdesinden sorumludur. Çoğu doktor, yalnızca şiddetli boğaz ağrısı durumlarında, örneğin ateşli boğaz ağrısı veya şişmiş bademcikler boğazı tıkadığında doktora başvurmanızı önerir.

Bu doğal ilaçlardan bazılarını denemek, daha çabuk daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir ve sizi doktora gitme zahmetinden kurtarabilir. Kendinizi en iyi şekilde hissetmek için bol sıvı aldığınızdan ve bol bol dinlediğinizden emin olun.