Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Daha İdeal Bir Vücut İçin Sağlıklı Yemek Menüsü

 İdeal bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. Hele de böyle bir pandemi döneminde herkesin sağlığı konusunda çok endişeli olduğu bir dönemde. Böyle bir durumda ideal bir vücuda sahip olmak eskisinden daha kolay olmalı, çünkü sağlıklı bir vücut ideal bir vücuda sahip olmanın anahtarlarından biridir.

Sadece evde aktivite yaparak bile ideal bir vücuda sahip olmak zor değil. Evdeki aktivitelerinizi dengelemek için yapabileceğiniz iki şey var, yani evden egzersiz yaparak ve sağlıklı bir diyet düzenleyerek.Ne yediğiniz kesinlikle vücudunuzun nasıl çalıştığını etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzını gerçekleştirmek için her gün tükettiğiniz her besine dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle ideal bir vücuda sahip olmak için vücudun beslenme ihtiyaçlarını tamamlayan protein, karbonhidrat, yağlar ve çeşitli vitamin ve mineraller unutulmamalıdır.


Evde deneyebileceğiniz sağlıklı bir diyet menüsü için öneriler şunlardır:


Sabah kahvaltısı

Birçok insan hala kahvaltıyı atlamanın kilo vereceğini düşünüyor. Aslında kahvaltı sizi daha uzun süre tok tutacak ve öğle yemeğinin büyük kısmını yemekten alıkoyacaktır.Karnınızı kuru üzüm ve yağsız sütle doldurulmuş bir kase mısır gevreği yiyerek doldurabilirsiniz. Bundan sonra bir küçük muz ve bir dilim tam tahıllı ekmek, margarin ve reçelli yiyebilirsiniz.

Bir diğer sağlıklı kahvaltı seçeneği ise kuru üzümle karıştırılıp margarinle pişirilen yulaf ezmesidir. İçecek olarak portakal suyu (250 ml) ve yağsız süt (120 ml) içebilirsiniz.


Öğlen yemeği yemek

Sağlıklı bir yaşam sürerken, sağlıklı bir öğle yemeği yiyebilir ve yine de lezzetli olabiliriz, biliyorsun! Örneğin, dengeli beslenmeye sahip garnitürlerle kahverengi pirinç. Kızartılmış gıdaların ve aşırı yağ içeren diğer gıdaların tüketimini azaltın.


Akşam yemeği

Sağlıklı bir diyet yaparken, elbette akşam yemeği de atlanmamalı. Sebzeli ve biberli capcay tofu, bir kase esmer pirinç ve bir fincan buzlu limon çayı gibi daha sağlıklı ve fazla yağ içermeyen bir menü seçebilirsiniz yaklaşık 250 ml.

Deneyebileceğiniz başka bir akşam yemeği çeşidi, patates veya pilav ile servis edilen ve ardından haşlanmış sebzelerle eklenen bir parça ızgara veya ızgara tavuktur. Akşam yemeğini yağsız sütle (250 ml) sonlandırın.


Abur cubur

Sağlıklı bir diyetteyken atıştırmalıklar için zaman olmadığını kim söyledi. Daha sağlıklı atıştırmalıklar seçebilirsiniz. Her gün tüketebileceğiniz bir atıştırmalık örneği, meyve ile karıştırılmış 250 gram az yağlı yoğurttan oluşur.

Zamana göre sağlıklı diyet yiyecekleri tüketmenin yanı sıra şu ipuçlarına da dikkat etmelisiniz: [3].


Kahvaltıyı Kaçırmayın

Kahvaltıyı atlamak kilo vermenize yardımcı olmaz. Aslında aç olduğunuz için temel besinleri kaçırabilir ve gün boyunca daha fazla atıştırabilirsiniz.


Düzenli yemek

Diyet yapmak, yemek yeme isteğine karşı koyduğunuz anlamına gelmez. Diyet sırasında kalorileri daha hızlı yakmaya yardımcı olmak için her gün düzenli olarak yemek yemelisiniz. Aynı zamanda, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerle atıştırma isteğini de azaltır.


Egzersiz Yaparak Aktif Kalın

Gün boyunca aktif olmak, kilo vermenin ve onu uzak tutmanın anahtarıdır. Vücudu aktif tutmanın kolay bir yolu, daha önce de belirtildiği gibi egzersiz yapmaktır. Egzersiz, sağlığa birçok fayda sağlamanın yanı sıra, tek başına diyetle kaybedilemeyecek fazla kalorilerin yakılmasına yardımcı olabilir.


Bolca su iç

Su içmek, su kaybını önlemenin yanı sıra tokluk hissetmenize de yardımcı olur. Yeterince su içmediğinizde ekstra kalori tüketebilir ve diyetiniz başarısız olabilir.

Günde en az iki litre su içerek günlük su ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olun.

Küçük Tabaklarla Yemek

Daha küçük bir tabak kullanmak, yiyeceğin porsiyonunu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak, yavaş yavaş daha küçük porsiyonları aç hissetmeden yemeye alışabilirsiniz. Midenin beyne doyduğunu söylemesi yaklaşık 20 dakika sürer, bu nedenle yavaş yiyin ve doymadan önce yemeyi bırakın.