Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diksiyonu Geliştirmek İçin 5 Basit İpucu

Bu makalede özetlenen telaffuz ipuçlarını izleyin ve hiçbir zaman diksiyonunuzu çevrenizdeki en etkili konuşmacıların seviyesine nasıl geliştireceğinizi öğrenemezsiniz.

Harika fikirler ve harika bir düzen ile en parlak konuşmaya sahip olabilirsiniz, ancak doğru diksiyon olmadan anlam kaybolacaktır. Sözcükler, anlaşılmıyorlarsa ne size ne de dinleyicilerinize pek fayda sağlamaz.

İyi bir diksiyon, özellikle dikte mikrofonlarını kullanırken, net ve etkili bir şekilde karşı karşıya gelmek için çok önemlidir Harika bir diksiyona sahip bir konuşmacıyı anlamak ve anlamak, diksiyonu zayıf olan birine göre çok daha kolaydır. Telaffuz ipuçlarımızla diksiyonunuzu geliştirmenin bazı yollarını keşfetmek için aşağıyı okuyun.


Dil Tekerleme Egzersizleri

Tekerlemeler olarak bilinen aliterasyonla dolu cümleleri ısınma ve konuşma alıştırması olarak okumak yaygın bir uygulamadır.

Bu tekerleme telaffuz alıştırmaları, diksiyonunuzu geliştirmeye başlamanın açık ara en kolay yoludur. Her kelimeyi net ve yüksek sesle telaffuz etmeye dikkat ederek, cümleyi yavaşça okuyarak başlayın.


Cümleyi sorunsuz bir şekilde okuyabildikten sonra, net bir şekilde konuşmaya devam etmenin imkansız olduğunu bulana kadar konuşma hızınızı artırmaya başlayın.


Bunu şu ifadeyle deneyin: “Sally deniz kıyısında deniz kabuklarını sattı”. İnternette ücretsiz olarak pek çok tekerleme bulabilir veya kullanmak için kendi ifadelerinizi oluşturabilirsiniz.


Ağız Hareketlerini Vurgulayın

Artikülasyonla mücadele eden insanlar için sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak genellikle zordur. Umudundan vazgeçme!


Dilin ve ağzın tam hareketlerine daha fazla odaklanarak diksiyonu büyük ölçüde geliştirmek kolaydır. Bir ayna bulun ve birkaç cümleyi yüksek sesle konuşun. Belirli sesleri oluştururken ağzınızın yaptığı hareketlere odaklanın.


Ağzınızı zar zor hareket ettirirken aynı cümleleri söylemeyi deneyin. Şimdi cümleleri tekrar söylemeye çalışın ama çok abartılı ağız hareketleriyle. Üç testte belirgin bir fark görmelisiniz.

Net ve okunabilir ağız hareketlerine odaklanmak, doğru diksiyonu geliştirmeye yardımcı olur.


İyi Konuşmacıları Taklit Edin

Diksiyonunuzu geliştirmenin harika bir yolu, popüler konuşmacıların konuşma şeklini dinlemektir. İyi örnekler politikacılar, ünlüler ve radyo sunucularıdır.


Sözcüklerdeki belirli sesleri nasıl vurguladıklarını dinleyin ve topluluk önünde konuşurken onu taklit etmeye çalışın.


Bunu yapmanın kolay bir yolu, halka açık bir konuşmacının kısa bir klibini oynatmak, diksiyona çok dikkat etmek ve konuşmacının söylediklerini aynen tekrarlamaya çalışmaktır.


Bu, işe giderken televizyon seyrederken veya radyo dinlerken yapılabilir, bu nedenle kısıtlı zamanı olan biri için iyi bir uygulama alıştırmasıdır.


Yavaş ve Sabit

Alışkanlıkları kırmak zordur ve birçok insanın mücadele ettiği özellikle kötü bir alışkanlık çok hızlı konuşmaktır.


Hızlı ve geveleyerek konuşmaktansa yavaş ve net konuşmak çok daha iyidir. Ünlü başkanların konuşmasını dinleyin; artikülasyonlarıyla tanınanlar daha yavaş konuşma eğilimindedir.


Yavaş konuşmanın bir zeka ve düşünce mesajı gönderme avantajı vardır, sadece çok yavaş konuşmamaya dikkat edin!


İlerlemeni takip et

Her beceride olduğu gibi, ne kadar ilerlediğinizi görebilmeniz için öğrenme ilerlemenizi takip etmek önemlidir!


Her ay veya haftada bir konuşmanızı kaydetmeyi deneyin ve daha sonra tekrar dinlemek için geri gelin. Artikülasyondaki gelişmeleri duymak çok cesaret verici olabilir.