Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Evde Yapabileceğiniz 8 Basit Egzersiz

Evde Yapabileceğiniz 8 Basit Egzersiz

Egzersizin kendisi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede, duruşu iyileştirmede, büyüme çağı için ideal olan vücut gelişimini uyarmada, düşünme gücünü artırmada ve iştahı artırmada faydalıdır.

Evde olmak zorunda olsanız bile spor aktiviteleri de rahatlıkla yapılabilir. Endişelenmeyin, bu 8 basit egzersiz hareketi destek öğeleri veya pahalı ekipman gerektirmez.Bu hareketlerin her birinin işlevinin basit olmasının yanı sıra her kas parçası için faydaları vardır.


1. Şınav

Bu aktivite çoğu insan tarafından iyi anlaşılmıştır. Push Up aletsiz spor hareketlerinden biridir, nasıl yapılır çok kolay ve göğüs kası yapmak isteyenler için uygundur.

İlk önce iki elinizi yere veya düz bir alana koyun. Kollarınızı omuz genişliğinde açın, ardından vücudunuzu yerden veya yerden uzağa doğru itin. Bu aktivite, ihtiyaçlara ve yeteneklere bağlı olarak birkaç sete kadar yapılabilir.

Yaralanma veya burkulma gibi olumsuz durumlar olmaması için her zaman harekete dikkat edin. Yeni başlayanlar için, bu hareketi yapmakta zorluk çekiyorsanız, dizlerinize destek veya yaygın olarak bilinen yarım şınav ekleyebilirsiniz.


2. tahta

Push Up'tan pek de farklı olmadığı anlaşılan spor aktivitelerinden biri. Bu tek harekette, vücudun odak noktası, vücudun ağırlığını mümkün olduğu kadar uzun süre taşıma işlevi gören kollar üzerindedir.

Planklar, çekirdek kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Bu aktiviteyi zamanlı bir şekilde yapabilirsiniz, böylece yavaş yavaş mide çevresindeki yağlar azaltılabilir ve kas kütlesi oluşturulabilir.


Genellikle Plank, her sette 10 ila 20 saniye gibi bir süre için kullanılacaktır. Plank'ın zorluğu, ağırlığınızı bileğinizle ne kadar süre tutabildiğinizde yatmaktadır. Yeni başlayanlar için, bu hareketi kısa olma eğiliminde olan bir zaman diliminde deneyebilirsiniz. Ancak bu harekete alıştıktan sonra süreyi artırın, böylece becerilerinizi geliştirebilirsiniz.


3. Ölü böcek

Çoğu insan için oldukça yabancı olan bir yol. Bununla birlikte, Deadbug'ın egzersiz tarzı, görünüşe göre kas kütlesini arttırmada oldukça etkilidir.

Önce yüzünüzü göğe ya da yukarıya doğru uzanın, ardından ellerinizi ve parmaklarınızı yukarı bakacak şekilde düzeltin. Hareket ayaklarda ortalanacak, bacakların oturma pozisyonu gibi 90 derece bükülmüş pozisyonunu oluşturacak, ardından sağ veya sol bacakları dönüşümlü olarak hareket ettirecektir.


4. Yan Plank

Bunun konsepti Plank'tan çok farklı değil, sadece vücut desteği tarzında farklı. Tıpkı tahta gibi, bu hareketin konsepti de obliklerinizi güçlendirmektir.

Side Plank pozisyonu için sağ veya sol bileğinize oturun ve düz bir çizgi oluşturarak vücudunuzu düz tutun. Bu pozisyonu derin nefes alarak ve düzenli aralıklarla bir sonraki tarafta tekrarlayarak tutun.


5. Çıtırtı

Bu pozisyon aynı zamanda iyi ve ince bir vücut oluşturmaya da hizmet eder. Yöntem ayrıca aletsiz bile yapmak çok kolaydır.

Yukarı bakacak şekilde bir uyku pozisyonu oluşturun, ardından her iki bacağınızı da 90 derecelik bir şekilde bükün. Her iki elinizi de kulakların yanına yerleştirin, ardından vücudu bir Sit Up hareketi gibi yukarı doğru hareket ettirin. Yeni başlayanlar için, bu pozisyonun zorluk seviyesi, ayaklarınızı yere koyarak daha kolay hale getirilebilir.


6. Vücut Ağırlığı Squat

Bir sonraki pozisyon Squat'tır, ancak kendi ağırlık desteği ile. Bu stil, alet taşımak zorunda kalmadan yapmak çok kolaydır.

Bunu yapmak için önce kollarınızı önünüze doğru uzatın. İkinci adım, bacaklarınızı omuz genişliğine paralel olarak açın, ardından hareketi bir sandalyeye oturacakmış gibi yavaşça yapın ve geri gelin. Bu hareketin etkili olması için vücudunuzun pozisyonunu korumayı unutmayın.

Bu hareket ihtiyaca göre tekrarlanabilir. Bodyweight Squat'ın işlevi, bel esnekliğini, uyluk kas gücünü eğitmek ve daha iyi bir solunum ritmi sağlamaktır.


7. Zıplayan Krikolar

Bir sonraki hareket, bacaklarınızı açarken ve ellerinizi başınızın üstünde çırparken bir atlama hareketi olan Jumping Jacks'dir. Bu egzersiz tarzı, dayanıklılığı ve dayanıklılığı korumak için yaygın olarak uygulanmıştır.

Kolay, genişleyen ve kapanan ayakların ritmiyle zıplayın. Ardından her iki elin de başın üstünde yükselip alçalması. Spor ihtiyaçlarınıza göre düzenli olarak yapın.


8. İki Noktalı Tahta

Bu tek hareket, Plank hareketinin Side Plank'a benzer bir varyasyonudur. Bu tek spor hareketinden temel fark, dönüşümlü olarak bir ele ve bir bacağa dayanan direnç veya destektir.

İlk olarak, vücudunuzu destekleyen avuç içlerinizle Plank stilini yapın. Ardından sağ elinizi ve sol bacağınızı birkaç saniye kaldırın, ardından sol elinizin ve sağ bacağınızın yan tarafıyla dönüşümlü olarak yapın.

Düzenli olarak ve gerektiği kadar yapın, çünkü bu Plank tarzı gerçekten de oldukça enerji tüketir.

Temel olarak, egzersiz vücut için çok iyidir çünkü fiziksel, zihin ve beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, uzun süreli egzersiz vücut sıvılarını tüketecektir.

Kaybedilen vücut sıvılarını yerine koymak için, vücut sıvılarını hazır tutmak için her zaman iyi maden suyu tüketin. Ayrıca vücut için iyi ve faydalı su tükettiğinizden emin olun, böylece spor aktiviteleri mevcut besinlerle en üst düzeye çıkar. Kaliteli içme suyu ile nemlendirdiğinizden emin olun.