Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kolayca hastalanmamak için vücut bağışıklığı nasıl artırılır

Hastalanmamak için vücudun bağışıklığını korumamız önemlidir. Vücudun bağışıklığını artırmak için yapılabilecek çeşitli yollar vardır. Sağlıklı bir yaşam tarzı, stresten kaçınmak ve vücudu en iyi durumda tutmak için takviyeler almak gibi. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği, başlıca küresel sağlık risk faktörleridir.

Uygulanması en zor sağlıklı yaşam tarzı sağlıklı besinler tüketmektir. Tüketilen besinlerde besin alımının sürdürülmesi vücudun büyüyüp gelişebilmesi ve fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirebilmesi için çok önemlidir. Böylece tükettiğiniz gıdanın besin değeri garantilenmiş olur.Uygun yiyecekler nelerdir, işte liste:


1. Karbonhidratlar

Belki de pirinci sadece karbonhidrat içeren bir menü olarak biliyorsunuzdur. Yine de Tatlı Patateslerde (tatlı patatesler) alabilirsiniz. Tatlı patates, karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra A vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin, vücuttaki doku ve organları birbirine bağlayan, destekleyen ve ayıran bağ dokusu yani ağ oluşumu için önemlidir. En önemlisi tatlı patateslerin cildin bakteri ve mikroplara karşı korunmasında büyük rolü vardır.

Tatlı patateslere ek olarak Arpa ve Yulaftan (buğday) bir karbonhidrat kaynağı da alabilirsiniz. Antioksidanlar ve antimikrobiyaller ile beta-glukan adı verilen potansiyel bir lif içerdiğinden buğday, vücudun bağışıklığını artırmak için uygun bir besindir.


2. Protein

Protein kaynakları kuşkusuz et ve yumurtadır. Etin içerdiği çinko, beyaz kan hücrelerinin üretilmesinde ve çoğaltılmasında en önemli unsur iken, yumurtada çeşitli vitaminler, özellikle kemik oluşumu, kalp, beyin ve kas sağlığının korunması için faydalı olan D vitamini bulunur.


3. Multivitaminler

Meyve ve sebzeler multivitamin almak isteyenler için en uygun besinlerdir. Avokado, içerdiği B1, C, A ve mineraller nedeniyle bağışıklığı artırdığına inanılan meyvelerden biridir. Ayrıca limon da var. C vitamini açısından zengin olan limon, vücudumuzu hastalıklara karşı güçlendirebilir. Sebzelere gelince, yeşil sebzeleri B1, A, C ve Çinko vitaminleri açısından zengin oldukları için tüketebilirsiniz.


4. Mineraller

Düzenli olarak su tüketmek vücut sıvılarınızı sağlıklı tutar ve bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirir. Düzenli su alımının yerine getirilmesi ile vücuttaki oksijenin önemli organlara iletilme süreci daha pürüzsüz hale geldiği için vücudun performansı sağlıklı kalacaktır. Ancak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için iyi bir içme suyu kaynağına, yani dağlara ihtiyacınız var. Çünkü içtiğimiz her damla kaliteli su vücut performansını koruyabilecek ve günlük aktiviteleri destekleyecektir.

Yukarıdaki önemli maddeleri içeren yiyecekleri yemenin yanı sıra, vücudun bağışıklığının her zaman aşağıdaki şekilde korunması için dengeli beslenme yönergelerini uygulamaya başlamak da iyi bir fikirdir:

Çeşitli besleyici yiyecekler yiyin

Yukarıda da açıklandığı gibi dengeli bir beslenmeyi gerçekleştirmek için çeşitli besin türlerini tüketmek bizim için önemlidir. Çünkü tüm besin türlerini içeren tek bir yiyecek türü yoktur.


Temiz yaşamaya alışmaya başlayın

Temiz bir çevre ve benlik, hastalıkları uzak tutacaktır. Çünkü hastalık ortaya çıktığında beslenme ihtiyaçlarının karşılanması zor olacaktır. Ellerinizi özenle temiz su ve sabunla yıkamak gibi küçük şeylerle başlayın.


fiziksel aktivite yapmak

Egzersizin kilo kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiştir. Diğer faydaları ise stresi azaltmak, daha iyi uyumak ve kas ve beyin performansının iyi olmasıdır.

Jogging veya bisiklete binme gibi hafif egzersizleri seçmeye çalışın, her gün 30 dakika veya haftada en az 3-5 gün yapın.


İdeal vücut ağırlığını koruyun

Yüksek vücut kitle indeksi (BMI) veya daha yaygın olarak vücut kitle indeksi (BMI) olarak bilinen obeziteye neden olabilir. Normalin altında bir BMI değeri, kalori ve protein alımı eksikliği olarak yorumlanabilir. Bunların her ikisi de kesinlikle vücut için iyi değildir ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle BMI'nizin hala normal sınırlar içinde olup olmadığını izlemeye devam etmeniz önemlidir.

Artık sağlıklı bir yaşam tarzını tutarlı bir şekilde sürdürmenin zamanı geldi. Egzersiz yapmaya devam ederek, yeterince dinlenin, sağlıklı yiyecekler yiyin ve mineral kaynağı olarak her zaman su içmeyi unutmayın.