Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasadaki en iyi darbeli matkaplar: bizim seçimimiz

 Ara sıra geleneksel versiyonu kullanmış olsanız da, günlük DIY'de fazla kullanılmadığından darbeli matkabın ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir matkap da kullanmış ve bir duvarı veya daha katı bir malzemeyi delmek için yeterince güçlü olmadığını görmüş olabilirsiniz. Muhtemelen, tam olarak bir perküsyon modeliniz olmadığı için oldu.Aslında farklı tipte matkaplar vardır ve açıkçası her birinin kendisini ayıran veya belirli görevler için özellikle uygun hale getiren bir işlevi veya özelliği vardır. Darbeli matkap istisna değildir - bazı sert yüzey işlemlerinizi tamamlamayı çok daha kolay hale getirecek sağlam, yüksek güçlü bir alettir.

Piyasadaki en iyi darbeli matkap nedir?, Darbeli matkap nasıl seçilir?, Piyasadaki en iyi akülü darbeli matkap nedir?, En iyi SDS darbeli matkap hangisidir?, En iyi elektrikli darbeli matkap 2021, En iyi darbeli matkap 2021 ,en iyi darbeli matkap avustralya,en iyi akülü darbeli matkap 2020,kaya için en iyi darbeli matkap,en iyi darbeli matkap kablosuz,beton duvarlar için en iyi matkap,en iyi darbeli darbeli matkap[/caption]

 • Darbeli matkaplar, genellikle kendin yap, ev işleri ve hatta bazen biraz daha karmaşık işlemler için uygun aletlerdir. Bu matkaplardan birini satın almak size çok pahalıya mal olmaz, çünkü bunlar en güçlüleri değildir ancak yine de "normal" kullanımlar için yeterlidir.

 • Her tür alette olduğu gibi ve daha önce de belirttiğimiz gibi, farklı matkap türleri vardır. Bu kılavuzda, her birinin temel özelliklerinden ve işlevlerinden bir ipucu alarak farklı modeller arasında kısa bir karşılaştırma yapmaya karar verdik.

 • İhtiyaçlarınıza en uygun darbeli matkabı satın alırken en iyi seçimi yapabilmek için en azından en önemli satın alma kriterlerini bilmelisiniz. Esasen, güce, hıza, güvenliğe ve derinlik ölçere çok dikkat etmelisiniz.


Piyasadaki en iyi darbeli matkaplar: bizim seçimimiz


Aletler dünyasının, onları kullanmaya hiç ihtiyaç duymamış olanlar için kolay olmadığını biliyoruz. Darbeli matkaplar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bu bölümde şu anda İtalya pazarında en çok beğenilen ve satın alınan ürünlerin yer aldığı küçük bir liste hazırladık.

 1. Tacklife PID01A

 2. Bosch Profesyonel 0601217100

 3. Makita HR2470

 4. SİYAH + DECKER BDCHD18K

 5. Gösterge KK104-13


Tacklife PID01A


Sıralamanın en üstünde, her açıdan gerçekten eksiksiz bir ayarlanabilir hız matkabı sunuyoruz. 710W gücü ile hem matkap hem de çekiç görevi görür. Bir kablo, kilit düğmesi, derinlik mesnedi ve anahtarlı mandren ile donatılmıştır. Aksesuarlarla birlikte birçok farklı malzemeyi delmenize olanak tanır.

Alıcılara göre, Tacklife'ı diğer markalardan ayıran şey, ürünlerinin rakipsiz fiyatıdır. Bu matkap istisna değildir, ayrıca birlikte verilen birçok aksesuar için çok popülerdir: taş için 3 uç, metaller için 3, ahşap için 1 keski ve 5 delik testeresi. Çeşitli işler için uygun güçlü bir matkaptır.

Bosch Profesyonel 0601217100
Bosch Professional 35992 GSB 13 RE Darbeli Matkap, 210 mm Derinlik Çubuğu, 13 mm Anahtarsız Mandren, Karton Paket, 600 W, 230 V DahilSon derece hafif ve kullanışlı olduğu kadar güçlü (600 W) bir darbeli matkaptır. Kablolu ve anahtarsız mandren ile donatılmış olup beton, ahşap, çelik ve duvar delmek için mükemmeldir. Rahat ve ergonomik Softgrip kaplama, tek elle bile kolay kullanım sağlar. Aksesuar içermez.

Anahtarsız mandren, bu matkabın en beğenilen özelliklerinden biridir, çünkü uçları kolay ve hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak tanır. Özellikle yeni başlayanlar için, dahil edilen ek tutamak özellikle yararlıdır. Hızı yapılacak işin cinsine göre ayarlayabilirsiniz.

Makita HR2470
Makita HR2470 Döner çekiçKesinlikle çok güçlü (780 W), bu matkabın - öncekiler gibi bir kablo ile donatılmış - üç işlevi vardır: tuğla, beton ve taş için darbeli döndürme ve döndürme ve yalnızca ahşap, metal, seramik ve plastik için darbeli döndürme. Dönme yönünü tersine çevirmenizi sağlayan bir tetik anahtarı ile donatılmıştır.

Bu ürünü satın alanlar, her şeyden önce aşırı gücünden tamamen memnunlar. Hem kendin yap hem de daha profesyonel işler için ideal, ayrıca taşıma ve depolama için pratik bir çanta ile tamamlandı. Sap rahat ve malzemeler sağlam.

SİYAH + DECKER BDCHD18K
BLACK + DECKER Darbeli Akülü Matkap Sürücüsü, 1 Lityum Pil, 2 mekanik hıza sahip, 18V, BDCHD18K-QWŞarj edilebilir lityum pil (18 V - 1,5 Ah), 18 W gücünde ve delme için yüksek ve vidalama için düşük olmak üzere iki hız ile donatılmış listemizdeki tek üründür. Yumuşak kaymaz sap, maksimum konfor sağlayarak çalışmanıza olanak tanır. Karanlıkta bile çalışması için LED ışık ile donatılmıştır.

Alıcılar bu matkabı evde ve profesyonel olmayan kullanım için tavsiye ediyor. Pratik ve hafiftir ve pili uzun ömürlüdür (yaklaşık 4 saat). Bununla birlikte, paket, bir kılıf ve şarj cihazı dışında aksesuarlar içermez, bu nedenle uçları ayrıca satın almanız gerekir. Bazı alıcılar kusurlu mil hizalaması bildiriyor.

Gösterge KK104-13


Son olarak, kablo, derinlik göstergesi, değişken hız, kilit düğmesi ve anahtarsız mandren ile donatılmış, sıralamadaki (850 W) mutlak en güçlü matkabı sunuyoruz. Hem normal matkap (çelik, seramik) hem de darbeli matkap (beton) olarak idealdir Kompakt ve ergonomiktir, vidaları çıkarmak için de mükemmeldir.

İncelemelere göre, ucuz ama çok iyi bir matkap. Anahtarsız mandren, uçları kolayca takmanıza olanak tanır (pakette yalnızca ikinci bir tutamak ve derinlik cetveli bulunduğundan ayrı olarak satın alınır). Titreşimleri ve zımbaları etkili bir şekilde hassas bir şekilde azaltır.

Alışveriş Rehberi: Darbeli matkaplar hakkında bilmeniz gereken her şey


Konuya biraz daha girerek, gelecekte darbeli matkap alacakları tarafından en sık sorulan soruların cevaplarını içeren bir bölüm hazırladık. Dediğimiz gibi, bilmediğiniz bir alet satın almak gerçekten sıkıcı olduğu kadar zor da olabilir. En yaygın şüpheleri yanıtlayarak, bizi biraz daha anlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız.Darbeli matkaplar nedir ve ne için kullanılır?


Darbeli matkap, son derece sert yüzeyleri delme kabiliyeti nedeniyle alet kutularında giderek daha popüler bir alettir. Genellikle aşırı kuvvet gerektiğinde kullanılır.  

Normal matkaplara kıyasla darbeli matkaplar da çok daha dayanıklıdır ve işini daha kolay ve hızlı yapar. Teknik olarak, mekanik darbeli matkap hareketi kullanan herhangi bir matkap darbeli matkap olarak kabul edilir.Dönme hareketleri ve aynı zamanda bir çekiç gibi hareket etmeleri ile bu matkaplar, örneğin duvar ve kayalar gibi normal matkaplarla delinebilecek olanlardan daha sert yüzeyleri delmek için idealdir. Darbeli matkaplar bu nedenle çok güçlü araçlardır ve genellikle yapılacak işe bağlı olarak farklı uçlar kullanmanıza izin verir.

Ne tür matkaplar var?


Sonsuz sayıda kategoriye ayrılabilen bu aletlerin farklı türleri olduğu için matkap ailesi oldukça geniştir. Ancak, darbeli matkaplar bu kategorilere girdiğinden, güç tahrikli ve taşınabilir matkaplara odaklanacağız. Böylece, üç ana matkap türü olduğunu söyleyebiliriz: 


  • Ortak matkap

  • Darbeli matkap

  • Darbeli Matkap


Genellikle, alıcılar şekil, boyut ve işlev açısından çok benzer oldukları için üç tür arasında kafa karışıklığı yaşarlar. Buna, bazı durumlarda üreticilerin kafa karışıklığına katkıda bulunan ek özellikler eklediği gerçeğini ekleyin. Örneğin, bazı darbeli matkaplar normal matkaplar olarak kullanılabilir veya darbeli matkaplar darbeli matkap olarak da işlev görebilir.

Normal matkap, darbeli matkap ve darbeli matkabın temel özellikleri nelerdir?


Bu nedenle, matkap satın almak isteyenlerin karşılaştığı büyük kafa karışıklığı göz önüne alındığında, normal matkap, darbeli matkap ve darbeli matkap arasındaki farkları vurgulamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Görünüşleri çok benzer olduğu için, bu araçlarla daha önce çalışma fırsatı bulamamış birinin kafası kolayca karışabilir. Yani burada açıklayıcı bir tablo var. 
Normal matkapDarbeli matkapDarbeli Matkap
GüçIlıman.Güçlü.Çok güçlü.
İçin idealOdun.Duvarcılık ve taş.Somut.
kullanırYerli ve hafif.Yerli ve yarı profesyonel.Profesyonel ve ağır.
Dönüş hızı3.500 rpm'ye kadar.3.500 rpm'ye kadar.1.500 rpm'ye kadar.
Dakikada vuruş sayısı50.000 ipm'ye kadar.50.000 ipm'ye kadar.4.000 ipm'ye kadar.
milNormal, anahtarlı veya anahtarsız.Normal, anahtarlı veya anahtarsız.SDS tipi.
AğırlıkIşık.Ilıman.Orta ila ağır.
FiyatBas.Ilıman.Uzun boylu.


Hangi matkabın sizin için uygun olduğu, esas olarak, kullanmayı planladığınız yüzeylere veya malzemelere bağlı olacaktır. Yani, sadece ahşapta delmek zorunda kalacağınızdan eminseniz, normal bir matkap en uygunu olacaktır, ancak duvarda delmek istiyorsanız, bir darbeli matkap satın alın. Son olarak, betonu delmeyi planlıyorsanız, darbeli matkabı seçmekten başka seçeneğiniz yoktur.

Darbeli matkap ile döner çekiç arasındaki farklar nelerdir?


Darbeli matkap ve döner çekiç, genellikle biraz daha büyük ve daha sağlam olmasına rağmen, ilk bakışta çok benzerdir. İki araç arasındaki büyük fark, çalışma şekillerinde görülebilir.   • Darbeli Matkap:  Poker çipi şeklini andıran iki oluklu disk içerir. Bir disk diğerinin üzerinden kaydığında yükselir ve düşer, ucu ileri geri iter. Milin kuvveti yoksa, diskler sürtünme ile ayrı kalacak ve darbenin etkisi duracaktır.

  • Çekiç çekiç:  Darbeler, bir krank mili tarafından tahrik edilen bir piston tarafından üretilir. Piston bir silindir içinde hareket eder ve ileri itildiğinde havayı sıkıştırarak çekicin hareket etmesine neden olur. Çekiçler, darbeli matkaplara göre daha fazla darbe enerjisi sağlar, daha dayanıklıdır ve profesyonellerin favori aletleridir.

  •  Döner  çekiçlerin bir diğer büyük avantajı , çoğunlukla üç konfigürasyona sahip olmalarıdır:  vurmalı, döndürme artı vurmalı veya yalnızca döndürme, böylece mini bir pnömatik çekiç gibi işlev görebilirler. Açıkçası, bir çekiç bir darbeli matkaptan daha pahalıdır, ancak bunu daha sonra konuşacağız.Darbeli matkabımın bakımını yaparken nelere dikkat etmeliyim?


Darbeli matkaplar ve genel olarak diğer herhangi bir alet, düzgün çalışmaya devam etmek ve kullanım ömrünü uzatmak için temel bakım gerektirir. Bu cihazların bakımı periyodik olmalıdır, hatta her kullanımdan önce ve sonra yapılırsa daha da iyi olur. Sizin için faydalı ipuçlarının bir listesini hazırladık: 

  • Çok fazla baskı uygulamayın  ve aletin işini zorlamadan kendi kendine yapmasına izin verin.

  • Deleceğiniz malzeme  , kullanılacak matkabın türünü belirleyecektir.

  •  Arızaları ve sıkışmaları önlemek için ucun matkaba girdiği yerde kalan kir ve kalıntıları temizleyin.

  • Milin  erken aşınmasını önlemek için  matkap  milini her değiştirdiğinizde yağlayın .

  • Üretici tarafından önerilen yağlayıcıları kullanın  ve ağırlık ve viskozite yönergelerini izleyin.

  •  Cihazınızdaki (varsa) LED ışıkların anlamını öğrenin ve talimat kitapçığında önerilen bakım talimatlarını izleyin.

  • Her zaman onların içinde Matkap ve bitleri saklamak  temiz  durumda  kullanımdan sonra.


Darbeli matkap kullanırken hangi güvenlik önlemlerini almalıyım?


Güçlü araçları kullanırken, onları yeterince iyi idare edemiyorsanız, az ya da çok ciddi kaza olasılığı ortaya çıkabilir. Darbeli matkap istisna değildir. Kullanımı oldukça "basit" olsa da yine de aşağıdaki listede açıkladığımız gibi bazı temel önlemleri almanız gerekiyor.   • Göz koruması kullanın:  Açık görünebilir, ancak göz koruması kullanmak şaşırtıcı sayıda insanın yapmadığı bir şeydir. Göz koruması, çeşitli malzemelerin bunlara girmesini engelleyerek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Duvar tozunun solunması pek hoş olmadığından, bir toz maskesine sahip olmak da yararlı olabilir.

  • Doğru basıncı uygulayın:  Darbeli matkap kullanmak oldukça basittir, ancak uygulayacağınız basınçla bir denge bulmak önemlidir. Çok fazla egzersiz yapmak motora ve uca zarar verebilir. Ayrıca maksimum güç ve dayanıklılık için kaliteli karbür uçlar kullandığınızdan emin olun.

  • Çevrenizi gözlemleyin:  Delmeye başlamadan önce delmek istediğiniz alanda hiçbir şey olmadığından emin olun. Örneğin, kablolar, teller ve borular özellikle sorunlu olabilir. Kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorsanız, deleceğiniz tek şeyin tuğla olduğundan emin olmalısınız.


Darbeli matkapların avantajları ve dezavantajları nelerdir?


Birçoğu, normal bir matkap yerine bir darbeli matkap almaya gerçekten değip değmediğini merak ediyor. Bu, nasıl kullanmayı planladığınıza bağlı olarak bu aracın avantaj ve dezavantajlarına bağlı olacaktır. Bu nedenle, her ikisini de aşağıdaki tabloya göre tarttığınızdan emin olun. 

Avantajlar


 • Önemli güç sağlar

 • Ağır işler için ideal

 • Duvar ve kayayı kolayca deler

 • Daha fazla çok yönlülük

 • Daha fazla güç ve dayanıklılık


Dezavantajları


 • Daha büyük boyutlar

 • önemli ağırlık

 • Daha yüksek fiyat


Satın alma kriterleri


Bir araç ne kadar güçlü, spesifik ve pahalıysa, doğru satın almayı yapmak için o kadar fazla analiz gerekir. Darbeli matkap seçmek kolay değildir, çünkü güç kaynağının türü (kablolu veya kablosuz) veya derinlik mastarının varlığı veya yokluğu gibi dikkate alınması gereken çok sayıda faktör vardır. Bu bölümde size her şeyi açıklıyoruz.

 • Güç

 • Ayarlanabilir hız

 • Emniyet

 • Anahtarlı veya anahtarsız ayna

 • Derinlik ölçer ve sınırlayıcı

 • Tedarik

 • Dahil olan aksesuarlar


Güç


Matkabın gücü, darbeli matkabın işini ne kadar hızlı yapabileceğini tanımlar. Beton veya taş gibi katı malzemeleri delmek için delinecek malzemede dirençle karşılaşan devir sayısını azaltmayan güçlü bir motora sahip olmak esastır. Ev kullanımı için 650 watt'lık bir motor yeterli olabilir. Beton için 850 Watt'tan itibaren daha güçlü bir motor önerilir.

 

Ayarlanabilir hız


Ayarlanabilir hız, matkap üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağladığı için çok kullanışlı bir özelliktir. Bu, daha iyi sonuçlar elde etmek için çalışmalarında çok daha hassas olabileceği anlamına gelir. Farklı hızlara sahip olmak, matkabı daha geniş bir iş yelpazesi için kullanmanıza da olanak tanır.

Bu özellik, birçok matkabın farklı tipte uçları kabul etmesi ve aynı zamanda ahşap ve metalde delinebilmesi gerçeğiyle birleştiğinde, aleti daha da kullanışlı hale getirir. Tek yapmanız gereken en uygun ucu seçmek ve dakikadaki devir sayısını (rpm) artırmak veya azaltmak. Ancak, alete veya malzemeye zarar vermemek için bunu dikkatli bir şekilde yapmalısınız.

Emniyet


Güvenlik kriterleri, özellikle darbeli matkap gibi güçlü bir alet kullanırken hayati önem taşır. En yaygın güvenlik (ve rahatlık) özelliklerinden biri, iki kol ve bir kilitleme düğmesinin varlığıdır.

En iyi darbeli matkaplar ayrıca sadece ergonomik değil, aynı zamanda rahat bir tutuş sağlayan ve şok emme teknolojisi ile donatılmış tutacaklara sahiptir. Bu, özellikle güçlü oldukları için kordonla çalışan matkaplarda özellikle önemlidir.


Anahtarlı veya anahtarsız ayna


Günümüzde birçok matkapta hızlı ve kolay uç değişimi için anahtarsız mandrenler bulunsa da, bir darbeli matkabın bununla donatılması önerilir. Mandreni manuel olarak sıkabilmeniz, matkabın tüm dönüşleri ve geri tepmeleri hareket halindeyken bile ucun sıkıca yerinde kalacağından daha emin olduğunuz anlamına gelir.

Derinlik ölçer ve sınırlayıcı


Bu kullanışlı özellik, kesinlikle daha hassas ve tutarlı bir şekilde delmeye yardımcı olan deliğin derinliğini ölçer. Belirli bir derinlikte çok sayıda delik açmanız gerekiyorsa, bir derinlik ölçer hayatınızı kolaylaştırabilir. Ayrıca hata yapma riski olmadan daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir.

Tedarik


Güç şüphesiz önemli bir özellik olsa da, beslenme de bir o kadar önemlidir. Ev veya hafif kullanım için akülü darbeli matkaplar çok daha işlevseldir. Aslında, kablolu bir matkabın ulaşamayacağı kadar çok yönlülük ve taşınabilirlik sunarlar.

Uzun bir kablo tarafından engellenmeden hareket edebilmek ve ulaşılması zor alanlara ulaşabilmek çok faydalıdır, ancak kablolu bir darbeli matkabın dakikada daha fazla devir (rpm) sağladığı ve dolayısıyla daha fazla güç sağladığı dikkate alınmalıdır. Bu, zor işleri çok daha hızlı tamamlayabileceğiniz anlamına gelir.

Dahil olan aksesuarlar


Darbeli matkap paketinde bulunan aksesuarlar elbette kalitesini doğrudan etkilemez. Ancak, ne kadar fazla aksesuar sağlanırsa sizin için o kadar iyi olacağını unutmayın, aksi takdirde bunları ayrı olarak satın alma riskiniz vardır.

Bu unsurlar arasında matkabı saklamak için iyi bir kasanın varlığı esastır. Genellikle kaliteli markaların tüm matkaplarında bulunur ve ayrıca bitleri, anahtarları, pilleri ve daha fazlasını en iyi şekilde saklayabilmek için çok kullanışlıdır.