Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piyasadaki en iyi parlatıcılar: bizim seçimimiz

Elektrikli parlatıcı çok yönlü bir araçtır. Hem profesyonel hem de ev ortamında çok çeşitli özelliklere sahiptir. Evde cilalayıcılar zemini veya araba gövdesini cilalamak için kullanılır ve profesyonel sektörde genellikle kaplamaların veya ahşabın parlak cilaları için kullanılırlar.
Bu yazımızda, çoğu zaman vazgeçilmez bir araç olan parlatıcı hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız. Ana özellikleri, en yaygın kullanımları ve hem profesyonel atölyeniz hem de araç kutunuzu tamamlamanız için mümkün olan en iyi satın alımı yapmanıza yardımcı olacak tüm faktörler.


Parlatıcılar, profesyonel sonuçlar ve mükemmel yüzeyler elde etmenizi sağlar. Bir DIY meraklısıysanız, bu makinelerden birini kesinlikle takdir edeceksiniz.

Parlatıcılar, metal ve plastik yüzeylerdeki her türlü hasarı gidermenizi sağlayarak, onları parlak ve pürüzsüz hale getirir. Bu nedenle kaporta atölyelerinde ve araçların üretim ve onarımlarında vazgeçilmezdirler.

Parlatıcı kullanıcıları tarafından sıklıkla gözden kaçırılan faktörlerden biri hız kontrolüdür. Ancak bu, kılavuzun satın alma kriterlerine ayrılmış son bölümünde daha ayrıntılı olarak göreceğimiz önemli bir faktördür.


Piyasadaki en iyi parlatıcılar: bizim seçimimiz
Parlatıcılar piyasadaki en yaygın araçlar değildir. Bu yüzden çok fazla bilgiye sahip olmamak kolaydır. Bu özelliklere sahip bir aleti körü körüne satın almak genellikle iyi bir fikir değildir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için, piyasadaki en iyi cilalayıcılar olduğuna inandığımız ürünleri araştırdık ve seçtik:


 1. En çok satan zemin parlatıcı
 2. Yeni başlayanlar için en uygun araç parlatıcı
 3. En iyi profesyonel araç parlatıcı
 4. En eksiksiz araç parlatıcı


En çok satan zemin parlatıcı
Hoover Parlatıcı F38PQ, mermer, ahşap veya fayans olsun, zeminlerini temizlemek ve cilalamak için tüketicilerin tercih ettiği parlatıcıdır. Ürün, çok yönlülüğü, etkinliği ve 800 W'lık toplam gücü açısından çok olumlu olarak değerlendirilmektedir

. Parke için bir dizi fırça ve 6 keçe ped ile birlikte gelir. 3,5 L toz torbasına ve mobilyaları korumak için kauçuk tampona sahiptir.


Yeni başlayanlar için en uygun araç parlatıcı


Einhell CC-PO 90 parlatıcı küçük, kullanışlı ve sağlam bir araçtır. 240 mm çapında büyük bir cilalama diski, 230 volt (V) bir elektrik motoru ve dakikada 3700 salınım kuvveti ile.

Bu yörünge tipi parlatıcı, kaportaya zarar vermeden arabasını nasıl parlatacağını öğrenmek isteyen yeni başlayanlar için idealdir. Gövdenin her iki yanında tutacakları olan yedek bir pedi ve kompakt bir tasarımı vardır.


En iyi profesyonel araç parlatıcı


Makita 9237CB, arabalarda ve teknelerde kullanılabilen, pahalı ama oldukça etkili 18 cm'lik bir döner parlatıcıdır. En talepkar profesyoneller ve meraklılar için uygun bir öneridir ve büyük bir D-tutamak ve bezli ped içerir.

Alıcılar, güvenilirliğini ve malzeme kalitesini överek ürünün kalitesini onaylar. Ayrıca, profesyonel bir parlatıcının neyi temsil etmesi gerektiği fikrini doğrulayarak, aşırı ısınmadan veya performansını etkilemeden birkaç saat boyunca kullanmak da mümkündür.


En eksiksiz araç parlatıcı


Meterk'in teklifi, en yüksek kalite-fiyat oranlarından birini gösteren eksiksiz ve kullanışlı bir setin parçasıdır. 15 cm pedli, maksimum 1200 W gücünde ve dakikada dönüş sayısı 600 ile 4000 arasında 6 hızda ayarlanabilen rastgele yörüngeli polisaj makinesidir. Ayrıca yavaş başlatmayı da destekler.

Alıcılar, söz konusu ürünü geçerli ve işlevsel, kullanımı kolay ve kullanışlı buluyor. 2 yedek kömür, iki çıkarılabilir tutamak, montaj anahtarı, çok dilli kılavuz ve çeşitli diskler ve pedlerden oluşan aksesuar seti özellikle takdir edilmektedir.


Alışveriş Rehberi: Parlatıcı hakkında bilmeniz gereken her şey
Bir aracın boyasının tamamen veya kısmen düzeltilmesi veya çıkarılması, kusurların düzeltilmesi veya pas ve malzeme izlerinin giderilmesi söz konusu olduğunda, parlatıcılar doğru araçlardır. Ardından, cilalayıcılar ve en önemli özellikleri hakkında ihtiyacınız olan her şeyi öğreneceğiniz bir satın alma rehberi sunuyoruz.


Parlatıcı nedir?
Parlatıcılar, perçinleri gevşetmek, köşeleri yuvarlamak ve metal ve plastik yüzeylerdeki hasarları onarmak için olduğu kadar kenar veya çıkıntıları parlatmak için çok yönlülüğü önemli olan elektrikli aletlerdir. Bu nedenle, özellikle mekanik endüstrilerinde, çeşitli zımparalama veya yüzey kenarlama işlemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.Parlatma makineleri genellikle öğütücülerle karıştırılır.
Taşlama makinelerinin özel polisaj diskleri olmasına rağmen, gerçekte tamamen farklı makinelerdir. Parlatıcılar, kesme işi için kullanılamaz ve ayrıca taşlama makinelerinin sahip olmadığı iki tür harekete sahiptir.


Parlatıcı ne için?Parlatıcılar, metal ve plastik yüzeylerde her türlü hasarı ortadan kaldırarak yeni bir parçanın orijinal parlaklığını elde etmek için kullanılır. Bu nedenle sac işleme ve boyama atölyelerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Parlatıcı ile ayrıca eski boyayı, duvar kağıdını çıkarabilir ve güneşe maruz kalan eski yüzeylere parlaklık kazandırabilirsiniz.


Piyasada çok çeşitli modeller bulacaksınız. Farklı işler için daha büyük ve daha profesyonel bir makine veya aksesuar çantası ile donatılmış yerli bir model seçebilirsiniz. Her halükarda parlatıcılar, iz bırakmamak için belli bir beceri gerektirse de çok kullanışlı makinelerdir.


Parlatıcı nasıl oluşur?Temel olarak parlatıcılar, aleti doğru şekilde kullanabilmek için mümkün olduğunca iyi bilmeniz gereken üç bölümden oluşur. Bazı parçalar, diskler değiştirilebilir olduğundan, onları nasıl ayırt edeceğinizi bilmeniz önemlidir. İşte bir parlatıcının farklı parçaları:


Kulp: Ergonomik özellikleri ile parlatıcının aktivasyon tetikleyicisini içerdiğinden parlatıcının anahtar parçasıdır. İletken olmayan malzemeden olmalıdır.

Gövde: Aletin iç kısımlarını ve motorunu koruyan kısımdır. En iyi aletler, onları toz ve nemden koruyan IP su geçirmez sistemlere sahiptir.

Disk: aşındırıcı, döner ve parlatma ihtiyacına bağlı olarak farklı derecelerde. Bu, parlatıcının ana aksesuarıdır.

Kablo veya pil - makineye güç sağlayın. Piller, hafıza etkisi olmadığı için lityum iyon olmalıdır.


Parlatıcının kullanım alanları nelerdir?
Hem ev hem de endüstri için elektrikli parlatıcı temel bir araçtır. Bununla, bir gövdeye verilen hasarı gidermekten cilalamaya veya bir marangozluk projesi için bir parça parlak ahşap bırakmaya kadar çok çeşitli işler yapabilirsiniz. Gördüğünüz gibi, çok yönlüler.

Ardından, parlatıcıların ana kullanımlarını içeren bir tablo sunuyoruz:


 1. ProfesyonelYerelProfesyonel alanda en çok kullanılan döner prestir. Parlak patinaları ve cilaları korumak için kullanılır.
 2. Araç gövde tamiri. Araba gövdesinin temizlenmesi ve parlatılması.
 3. Sac ve metal parçaların parlatılması.
 4. Taş parlatma.
 5. Ahşap ve plastik parça ve levhaların parlatılması ve temizlenmesi.

Ne tür parlatıcılar var?Temel olarak iki tip parlatıcı vardır: döner (dairesel) ve çift etkili (yörüngesel). Döner olanlar en popüler olanlarıdır, manevra kabiliyetleri beceri ve deneyim gerektirir, bu nedenle çift etkili, kullanımı daha kolay ve yeni başlayanların ellerinde bile mükemmel finisajlar elde etme yeteneğine sahip olanlar ortaya çıkmıştır.

Bir tip ile diğeri arasındaki temel fark, polisaj diski veya pedinin dönme şeklidir. Presler kendi ekseni etrafında mükemmel bir daire içinde döner ve hız, dakikadaki devir (RPM) olarak ölçülür. Çift hareket dairesel olarak döner ve eliptik yörüngeleri tanımlayan salınım yapar ve dakikadaki salınımlarla ölçülür.


 • Parlatıcı tipiHızhız kontrolüergonomiÖzellikleriDöner kavşaklar Değişkenler.
 • 1100'den 2000 RPM'ye. Elektronik. Rahat. Aşındırıcıların düzgün dağılımı.
 • Boya düzeltme için çok esnektir.
 • Boyayı etkileyebilecek çok fazla ısı üretir.
 • Köpük veya yün fırçalar.
 • Derin çizikleri gidermek için idealdir.
 • Çift eylem Sabit.
 • Dakikada 1100 salınım. Kullanım dışı. Daha hafif ve kullanımı daha kolay. Çok daha az kullanılırlar.
 • Boyanın üzerinde daha az ısı üretir.
 • Acemi kullanıcılar için en iyisi.
 • Onlar daha pahalıdır.
 • Akımlara uyum sağlamazlar, bu nedenle transformatörlere ihtiyaçları vardır.
 • Sadece köpük fırça kullanırlar.
 • Halo bırakmazlar.


Kablolu veya pille çalışan parlatıcı?Ortaya çıkabilecek en yaygın sorulardan biri şudur: hangisi en iyisidir: pille çalışan mı yoksa elektrikli parlatıcı mı? Her geçen gün daha fazla üretici pille çalışan ürünleri tercih ettiği ve kullanıcılar için daha rahat olduğu için kablolu makineleri üretmeyi bıraktığı için elektrikli el aletleri alanında yaygın bir tartışmadır.

Değişmeyen bazı yönler var, örneğin herhangi bir kablolu alet her zaman daha güçlü olacak ve ayrıca her zaman kullanıma hazır olacak, akülü aletler sizi uygun olmayan bir zamanda, özellikle piller bittiğinde hareketsiz bırakabilir. yaşlanmak.

Aşağıdaki tabloda kablosuz ve kablosuz parlatıcıların artılarını ve eksilerini karşılaştırıyoruz:

 • İçinE karşıPille çalışan parlatıcı Lityum iyon pillerin ömrü uzundur.
 • Onlar daha hafif.
 • Harici güç kaynaklarına bağımlı değildirler.
 • Kapalı alanlar için idealdir.
 • Saklanmaları daha kolaydır. En iyi piller bile zamanla güç kaybeder.
 • Pilleri ve şarj cihazlarını taşımak zorunda olduğunuz için daha fazla malzeme taşımanız gerekecek.
 • kablolu parlatıcı Sürekli bir beslenmeleri vardır, bu da onları daha güçlü kılar.
 • Performansı pilden etkilenmez. Uzun bir kablonuz veya uzatma kablonuz olmalıdır.
 • Onlar daha ağırdır.
 • Kablo çok uzun olmadığı için çok fazla hareket kabiliyetine sahip olmanıza izin vermezler.
 • Daha fazla yer kapladığından saklanması daha zordur.

Satın alma kriterleri
Artık parlatıcıların ne olduğunu, neden satın aldığınızı ve nasıl kullanılacağını bildiğinize göre, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenin zamanı geldi. Bir parlatıcı seçmek göz korkutucu bir görev haline gelebilir ve iyi bir parlatıcı ile en iyisi arasındaki farkı hangi faktörlerin yarattığını bilmiyorsanız karmaşık hale gelebilir. Bu nedenle, en önemli satın alma kriterleri olduğuna inandığımız şeyleri seçtik:

 • kullanım
 • Hız
 • hız kontrolü
 • ergonomi
 • tipoloji


kullanım
Dikkate alınması gereken ilk şey, onu nasıl kullanacağınızdır. Arabanız için parlatıcı ister misiniz? Kendin Yap işleri için bir tane ister misin? Zemin parlatıcı mı? Örneğin arabayı cilalamak için üç veya dört ayda bir düzensiz bir kullanım düşünürseniz, farklı yüzey tipleri veya belirli büyüklükteki projeler için sık kullanımdan farklı değildir.

Ara sıra kullanım için uygun fiyata basit, basit, çift etkili bir parlatıcı yeterli olacaktır. Bu arabalar yeni başlayanlar için idealdir, çünkü iz bırakmazlar ve arabanıza zarar vermeden süreci onlarla tanıyabilirsiniz. Öte yandan bu parlatıcıların gücü azdır ve işlenmesi uzun zaman alır, bu nedenle profesyoneller için ideal değildirler.


Hız

Döner parlatıcılar daha fazla güce sahiptir ve hızları RPM ile ölçülür. Hem profesyonel hem de ev ortamlarında en yaygın ve en çok kullanılanlardır. 1100 ile 2000 RPM arasında herhangi bir makinenin uygun olduğu düşünüldüğünde, bu makinelerin hız aralığı 700 ile 2800 RPM arasındadır.

Bu şekilde, çok çeşitli uygulamaları kapsayacaksınız.
Öte yandan, döner yörüngeli parlatıcılar olarak da bilinen çift etkili parlatıcılar daha az güce sahiptir ancak sonuçları daha iyidir. Kolayca cila izi bırakmadıkları için yeni başlayanlar için idealdir. Kendi ekseni etrafında döndüğünde hızı, 4.000 ila 6.000 OPM arasında değişen aralıklarla OPM (dakikadaki yörünge) cinsinden ölçülür.

hız kontrolü
Parlatıcı alırken hız kontrolü önemli bir faktördür. Hızı elektronik olarak ayarlayabilmeniz, makine üzerinde daha fazla kontrole sahip olacağınız ve dolayısıyla daha iyi finisajlar alacağınız için faydalı olacaktır. Yüksek kaliteli ve profesyonel yüzeylere ihtiyacınız varsa, kontrol önemli bir unsur haline gelecektir.

Size bir fikir vermek için, hassas işler düşük hız gerektirirken, büyük, kaba işler yüksek hızlar gerektirir. Açıkçası, çok yüksek hızlar kullanırsanız, boyayı bozma riskiniz vardır. Hız çok düşükse saatler sürebilir ve bazen sonuca ulaşılamaz.

ergonomi
Ergonomi, tüm satın almalarımızda ve elektrikli ve ağır makineler hakkında konuştuğumuzda daha da fazla dikkate alınması gereken bir faktördür. Parlatıcı ile saatlerce çalışmayı planlıyorsanız, ideal olanı ellerinize ve vücudunuza tam oturmasıdır. Her vücut farklı olduğundan ve her insanın kendine özgü gücü ve dayanıklılığı olduğundan, bu biraz öznel bir faktör olabilir.

Makineyi satın almadan önce şahsen test etmek ve nasıl uyduğunu görmek genellikle en iyisidir. Bu mümkün değilse, her zaman diğer alıcıların yorumlarına bakabilirsiniz. Hem gücünü hem de rahatlığını etkileyebileceği için ağırlığına dikkat etmek önemlidir.

tipoloji

Piyasada temel olarak iki tip parlatıcı bulacaksınız. Rastgele yörünge ve döner olanlar. Yapmak istediğiniz işe bağlı olarak belirleyici olacak mekanizma ve hareket türü bakımından farklılık gösterirler. Yörüngeler piyasada en yaygın olanlarıdır ve dairesel hareketler gerçekleştirirler, verimlidirler, ancak biraz deneyim gerektirirler.

Genellikle cila izi bırakan (hologram olarak adlandırılan) döner olanlardan farklı olarak, orbitallerin kullanımı daha kolaydır. Bunlar yeni başlayanlar için uygundur, ancak daha az güçlü olmalarına, bulunması daha zor ve biraz daha pahalı olmalarına rağmen, sonunda paraya değip değmediğini hesaplamanız gerekecektir.