Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Uygulamak İçin İpuçları

Bunun gibi sağlıklı bir yaşam biçimi genellikle besleyici gıdalar yemek, düzenli egzersiz yapmak, yeterince dinlenmek, bol su içmek ve sigara içmemekle sağlanabilir. Bu sağlıklı yaşam tarzı bize erken yaşlardan itibaren aşılanmalıdır. Neyse ki, sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamak için çok fazla para ve enerji harcamanıza gerek yok.

İşte günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz sağlıklı bir yaşam şekli:1. Yemek yemeye özen gösterin

Ne yediğiniz kesinlikle vücudunuzun nasıl çalıştığını etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzını gerçekleştirmek için her gün tükettiğiniz her besine dikkat etmeniz önemlidir.

Tabağınızdaki yemeğin karbonhidrat, lif, protein ve iyi yağları içeren dengeli beslenme ilkelerine uygun olduğundan emin olun. Tek tip temel gıdaya güvenmeyin. 4 sağlıklı 5 mükemmel gıdanın tüketimini uygulayabilirsiniz.


2. Stresten kaçının

Böyle bir pandemi sırasında zihni pozitif tutmak şiddetle tavsiye edilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, sağlıklı beslenmeyi, kaliteli uykuyu ve düzenli egzersizi içerir. Aşırı stres kortizol seviyelerini artırabilir ve vücudun metabolizmasına ciddi şekilde zarar verebilir. Bu, abur cubur veya fast food yemek istemenize, karın bölgesinde yağ birikmesine ve çeşitli hastalık riskini artırmanıza neden olabilir. Bunun için evde kitap okumak, en sevdiğiniz şarkıyı dinlemek veya video oyunları oynamak gibi aktiviteler bulmaya çalışın. Böylece zihin mutlu olur ve stresten kaçınır.


3. Düzenli egzersiz yapın

Vücudunuzun hareket etmesini sağlayın. Bisiklete binme, koşu veya yüzme gibi hafif egzersizleri seçebilirsiniz. Aktif olarak hareket ederek vücudunuz vücutta biriken kalorileri yakmaya çalışacaktır. Dahası, vücut hücrelerine daha fazla oksijen sirkülasyonu sağlamaya ve onları sağlıklı tutmaya da yardımcı olabilir.

Ancak böyle bir pandemi sırasında sadece evde spor yapmanız tavsiye edilir. Mekik, Şınav, Dans gibi evde hala yapılabilecek hafif sporlar vardır ve hatta evde merdiven inip çıkmak egzersiz yapmaktır denilebilir.


4. Bol su için

Yeterli su içmek, sağlıklı beyin fonksiyonunu, konsantrasyonu ve olumlu bir ruh halini korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca su, kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak ve yaktığınız kalori miktarını artırarak kilo vermenize yardımcı olabilir 

Sağlık uzmanları her gün en az 2 litre su içilmesini tavsiye ediyor. Bu elbette yaş, cinsiyet ve vücut durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak her bireyden farklı olabilir.


5. Yeterince uyuyun

Bazı insanlar için pandemi dönemi uyku saatlerini ve kalitesini etkileyebilir. Yeterli ve kaliteli uyku almak için gece geç saatlere kadar kalmamaya çalışın. Ulusal Uyku Vakfı'na göre yetişkinler için ideal uyku süresi gecelik 7-9 saat civarındadır. Uyku, sağlıklı bir zihin ve vücudun oluştuğu temeli oluşturur. Bu temel sallanırsa, kesinlikle sağlığınız üzerinde bir etkisi olacaktır. Bağışıklık fonksiyonundan başlayarak, enerji, iştah, ruh halinizden kilonuza.


6. Kahvaltıyı kaçırmayın

Kilo vermek istemek yerine, kahvaltı aslında dayanıklılığı ve sağlığı korumak için önemlidir. Yeterli alım olmadan, bağışıklık sistemi azalma eğiliminde olacaktır. Her gün sabah 9'dan önce kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Ya da daha iyisi, sabah 7'de yiyin, çünkü o zaman vücudun besin emilimi en üst düzeye çıkar.

Yukarıdaki sağlıklı bir yaşam tarzını uygulamak için bazı ipuçları kolay görünüyor. Ancak, bu bazıları için bir meydan okuma gibi görünebilir. Ancak, onu çalıştırmaya inanırsak, elbette yukarıda sağlıklı bir yaşam tarzını uygulamanın faydaları vücudumuzun sağlığında hissedilecektir. Hele böyle bir pandemi döneminde, aktivitelerimizin evde çok fazla zaman harcadığı zamanlarda, yine de üretken olmaya çalışmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı uygulamak, istenmeyen hastalıklardan kaçınmak için zorunlu bir aktivite gibidir.