Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vücut direncini korumak için Sağlıklı Beslenme Modelleri İçin İpuçları

Bu pandemi sırasında kendinize fiziksel ve zihinsel olarak bakmak çok önemlidir. Çünkü olumsuz düşüncelerimiz varsa, vücudumuzun bağışıklığını büyük ölçüde etkiler ve hastalıklara yol açar.

Bunun yanında sağlıklı bir diyet de uygulamalısınız. Çünkü vücudumuza girecek olan şey daha sonra fiziksel kondisyonumuzu da büyük ölçüde etkileyecektir.O halde nasıl bir sağlıklı beslenme modeli önerilir, işte ipuçları:


1. Çeşitli besleyici yiyecekler yiyin

Sebze ve meyvelerin vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri içeren besinler olduğu bir sır değil. Vitaminler, mineraller ve lif gibi. Çeşitli vitaminler alabilmeniz için her gün meyve ve sebzeleri birleştirmeye çalışın.

Ayrıca lif kaynağı olarak buğday, yulaf, kahverengi pirinç veya yumrular da yiyebilirsiniz. Hayvansal protein kaynakları için balık, yumurta ve az yağlı süt eklemeyi unutmayın.


2. Düzenli olarak su tüketin

Suyun işlevlerinden biri, kandaki besin maddelerinin ve önemli bileşenlerin vücutta dolaşmasına yardımcı olmaktır. Günde 2 litre olan suyu tavsiye edildiği kadar için. Elbette günlük alınması gereken su miktarı yaş, cinsiyet ve vücut kondisyonu gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Bu nedenle bu pandemi döneminde su içmek çok önemlidir. Özellikle takviye alıyorsanız tüketilen su miktarı da artırılmalıdır.


3. Doymuş yağ ve aşırı yağdan kaçının

Tüm yağlar vücut için iyi beslenmez. Bu nedenle doymuş yağ kaynaklarını doymamış yağlarla değiştirmek çok önemlidir. Nasıl pişirilir, vücudumuzun sağlığını da etkiler, kötü kolesterol seviyelerini düşürmek için yiyecekleri kızartmak yerine buharda veya kaynatmak daha iyidir.


4. İlave tuz ve şeker alımınızı azaltın

DSÖ, iyotlu tuz kullanılmasını ve her gün 5 gramdan az veya yaklaşık 1 çay kaşığı tuz tüketilmesini önermektedir. Baharatları yemeklerde lezzet yerine kullanabilirsiniz. Aşırı tüketilen yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecek ve içecekler kalori alımını artırabilir. Paketli yiyecekler yemek istiyorsanız, tuz ve şeker oranı düşük yiyecekleri seçmeye çalışın.


5. Kahvaltıyı atlamayın

Bazı insanlar hala kahvaltıyı atlayarak kilonuzu koruyacağınızı düşünüyor, aslında kahvaltı günün en önemli öğünü çünkü o zaman gün boyunca aktiviteler için enerji elde ediyorsunuz.


6. Düzenli ve zamanında yiyin

Vücudun metabolizma hızının belirli zamanlarda değişebileceğini biliyor muydunuz? Örneğin, gece olduğunda, vücut dinlenmeye başladığı için vücudun metabolizması yavaşlayacaktır. Bu nedenle gece geç saatlere kadar tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca düzenli yemek, vücudun kolesterolü kontrol etmesine ve obezite riskini azaltmasına yardımcı olabilir [4].


7. Koruyucu içeren gıdalardan kaçının

Çeşitli çalışmalar, koruyucu içeren gıdaların tüketiminin kanser şeklinde uzun vadeli etkileri tetikleyebileceğini kanıtlamıştır.

Bu nedenle sağlıklı bir diyet uygularken mümkün olduğunca koruyucu içeren gıdalardan kaçınmalısınız.


Her gün tüketebileceğiniz birkaç sağlıklı yiyecek seçeneği vardır, yani:


Yeşil sebze

Yeşil sebzeler, sağlığa çok iyi gelen lif, A vitamini, C vitamini, K vitamini, magnezyum, kalsiyum, demir, folat ve potasyum gibi birçok önemli besin maddesini içerdikleri için sağlıklı besin türünde ilk sırada yer alırlar.

Ayrıca yeşil sebzeler, vücudu serbest radikal hasarından koruyabilen antioksidanlar açısından da zengindir [6].


Meyveler

Meyvelerin vücut için gerekli olan birçok vitamini içerdiğine şüphe yoktur. Bu yüzden sağlıklı bir diyet uygularken meyveleri sağlıklı bir diyete dahil etmeyi unutmayın.


Et ve yumurta

Pandemi sırasında sağlıklı beslenmek isteyenler için besin açısından zengin et doğru seçimdir. En fazla protein ve demir içerdiğinden yağsız sığır eti seçmeye çalışın. Ek olarak, vitaminler, mineraller, doymamış yağlardan antioksidanlara kadar eksiksiz besinleri de içeren yumurtaları da yiyebilirsiniz [6].


Fındık ve tohumlar

Kuruyemişler ve tohumlar sadece protein ve lif açısından yüksek değil, aynı zamanda magnezyum ve E vitamini gibi vitamin ve mineraller açısından da zengindir.

Fıstık, badem veya kaju fıstığı seçebilirsiniz.


Balık ve diğer deniz ürünleri

Deniz ürünleri, omega-3 yağ asitleri ve iyot açısından zengin sağlıklı bir besin seçeneğidir. Bunun için balık ve deniz ürünlerini sağlıklı beslenme menünüze dahil etmek kesinlikle yanlış bir seçim değildir.


Süt

Süt birçok vitamin, mineral, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar içerir. Ayrıca süt en iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Süt içmeyi sevmeyenleriniz için, bol miktarda kalsiyum içeren peynir veya yoğurt yiyerek değiştirebilirsiniz.


Yukarıdaki diyet ipuçlarını öğrendikten sonra, artık sağlıklı bir diyetin bağışıklık sisteminin güçlü kalmasında önemli bir rolü olduğu ve böylece viral saldırılara direnmeye yardımcı olduğu sonucuna varabiliriz. Tükettiğimiz her gıda, vücudumuz için bir besin kaynağı, özellikle de vücudu hastalıklardan koruyabilecek protein ve vitaminler sağlayacaktır.

Yukarıdaki 2. noktaya bakacak olursak, bu pandemi sırasında suyun sağlıklı beslenmede de önemli bir rolü olduğu ortaya çıkıyor, bunun için her gün tüketilecek suyu da seçmemelisiniz. Garantili kalitesi, kaynağı ve içeriği olan suyu seçin.