Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

503 Hizmet Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür

 WordPress web siteniz , web sitesinin 503 hizmetinin kullanılamadığını belirten beyaz bir ekran görüntülediği beyaz bir ölüm ekranı hatası yaşadı mı? 

503 hizmet kullanılamıyor hatası önemli bir hata olmamasına rağmen, bu tür bir hata web sitenizin ziyaretçi ve hatta müşteri kaybetmesine neden olabilir. 

Bir düşünün, ziyaret etmek istediğiniz web sitesi açılamadığında siz de rahatsız olacaksınız, değil mi?

Peki ama merak etmeyin Qwords dostları bu yazımızda 503 servis kullanılamıyor hatası ile başa çıkmanın en etkili yolunu tartışacağız. 

Şimdi bu makaleye bir göz atalım!

503 Hizmeti Kullanılamıyor Hatasının Nedenleri

anlama 503 hizmeti kullanılamıyor

503 hizmeti kullanılamıyor hatası, web sitesi dosyalarının depolandığı web sunucusunun alınan isteği işleyemediğinin bir göstergesidir.

Bu, web sitenizin erişilemez olmasına neden olur ve erişim isteyen tarayıcıda açılır. Bu olduğunda, genellikle WordPress web siteleri bu 503 hizmeti kullanılamıyor hatasını görüntüler.

Aslında, 503 hizmeti kullanılamıyor hatasının adı , ölüm ekranında bu tür bir hatayı tanımlamak için web sunucusu tarafından kullanılan HTTP durum kodudur   .

Sıklıkla karşılaşabileceğiniz diğer HTTP hatası türleri aşağıdaki gibi birkaç kategoriye ayrılır:

 • 100-199: durum bilgisi 
 • 200-299: başarı mesajı
 • 300-399: yeniden yönlendirme
 • 400-499: istemci hataları
 • 500-599: sunucu hataları

Gördüğünüz gibi, 503 hizmeti kullanılamıyor hatası, erişilmekte olan web sunucusunda bir hata oluştuğunda ortaya çıkacak olan HTTP hatası 500 kategorisine aittir.

503 Hizmet Kullanılamıyor Hatası Nasıl Çözülür 

503 hizmeti kullanılamıyor hatası nasıl çözülür

Şimdi, daha önce 503 hizmeti kullanılamıyor hatasının anlamını öğrendikten sonra, elbette Qwords arkadaşları bunu nasıl etkili bir şekilde çözeceklerini merak ediyor.

Genellikle, 500 sunucu hatasında, hata web sunucusunun kendisindedir. Ancak, bu hatanın sunucu kullanıcısı (istemci tarafı sorunu) nedeniyle oluştuğu bazı durumlar da vardır.

Bu nedenle, web siteniz aniden 503 hizmeti kullanılamıyor mesajını görüntülerse, web sitenizin tekrar çalışabilmesi için hatayı çözmenin birkaç yolu vardır!

1. Web Sitesi Sayfasını Yeniden Yükle 

503 hizmeti kullanılamıyor hatasını çözmenin en kolay yolu, web sitenizin sayfasındaki yeniden yükle veya yenile düğmesine basmaktır.

Bu hata, sunucunun aşırı yüklenmesi nedeniyle oluşursa , bu yöntem 503 hizmeti kullanılamıyor hatasını hemen çözecektir. Birkaç dakika bekleyin, ardından klavyenizdeki yeniden yükle tuşuna (f5) basın.

Web sitenizin kapalı olup olmadığını görmenin başka bir yolu da downforeveroneorjustme.com gibi çevrimiçi araçlardır Sunucunuzun kapalı olup olmadığını kontrol etmenin başka bir yolu da bu makalede .

2. WordPress Sitenizdeki Temaları ve Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Yeni bir eklenti ve tema yükledikten sonra 503 hizmeti kullanılamıyor hatası görünüyorsa, en iyi çözüm eklentiyi ve temayı devre dışı bırakmaktır.

Bazen üçüncü taraf WordPress eklentileri ve temaları, sitenizi çökertebilecek dosyalar ve kötü amaçlı yazılımlarla yüklenir .

Genel olarak bu 503 hizmet kullanılamıyor hatası oluşursa sitenizin admin alanına erişim sağlayamazsınız. Bunun için web barındırma hesabı kontrol panelinizde veya FTP İstemcinizde Dosya Yöneticisine erişiminiz olmalıdır .

Burada cPanel'deki Dosya Yöneticisi aracılığıyla bir WordPress temasının veya eklentisinin nasıl devre dışı bırakılacağına dair bir örnek sunacağız Bu oldukça kolay! Aşağıdaki adımları takip ediniz.

 1. Barındırma hesabınıza giriş yapmanız ve ardından Dosyalar kategorisi altındaki Dosya Yöneticisi özelliğini aramanız yeterlidir .cPanel'de Dosya Yöneticisi
 2. Ardından, Dosya Yöneticisi düğmesine basın ve açın Daha sonra sitenizin public_html adlı kök dizinine yönlendirileceksiniz .
 3. wp-content adlı klasörü bulun ve açın Ardından, bu klasördeki eklentiler ve temalar klasörünü bulmanız yeterlidir .
 4. Klasörü devre dışı bırakmak için sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır'ı seçin Silinen veya devre dışı bırakılan kelimeyi boşluk kullanmadan klasöre ekleyin ve Enter'a basın .wordpress eklentileri devre dışı bırakma

Bu yöntem, sitenizdeki tüm eklentileri ve temaları otomatik olarak devre dışı bırakacaktır. Bu yöntem hala çalışmıyorsa bu makaledeki diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

3. WordPress Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

WordPress hata ayıklama modu, sitenizin kök dizininde hata günlükleri oluşturmak için kullanılan bir WordPress özelliğidir.

Bu hata günlüğü , WordPress sitenizdeki tüm hataları görüntülemeyi amaçlar. Hatanın türünü ve ayrıca hatanın nerede oluştuğunu göreceksiniz.

WordPress hata ayıklama modunu etkinleştirmek için hesabınızın Dosya Yöneticisine erişmeniz ve public_html klasöründe bulunan wp-config.php dosyasını açmanız yeterlidir .

Düzenlemek için koda sağ tıklayın Aşağı kaydırmaya devam edin ve satırın önüne aşağıdaki kod satırını ekleyin  /*Hepsi bu, düzenlemeyi bırakın! Mutlu bloglar.*/ :

tanımla ('WP_DEBUG', doğru);
tanımla ('WP_DEBUG_LOG', doğru);
tanımla ('WP_DEBUG_DISPLAY', yanlış)
@ini_set('display_errors', 0);

Ardından Kaydet ve Kapat düğmesine basın public_html sayfasına geri dönün ve görünecek olan error_log dosyasını açın Dosyanın içinde sitenizde oluşan hatanın nedenini göreceksiniz.

4. Arama Motoru Bot Tarama Oranını Sınırlayın

Sitenizin İnternet'teki kişiler tarafından bulunabilmesi için Google ve diğer arama motorlarında, işi İnternet'teki sitelerin içeriğini taramak ve dizine eklemek olan botlar bulunur.

Bu tarama sürecinin genellikle olumlu bir etkisi vardır. İçeriğinizi ne kadar çok arama motoru indekslerse, SERP'lerde o kadar üst sıralarda yer alırsınız.

Ancak bazen tarama işleminin sunucu kaynaklarınız üzerinde de kötü bir etkisi olabilir. Hey Qwords dostları!

Bunun nedeni, tarama işlemi önemli miktarda sunucu kaynağı gerektirdiğinden, sunucunun bu tarayıcı bot isteğini kabul edecek kadar güçlü olmaması durumunda siteniz 503 hizmet kullanılamıyor hatası gösterecektir.

Bunun için Google Arama Konsolu gibi bir araç kullanarak sitenizin tarama hızını sınırlamanız en iyisi olacaktır .

5. Sunucu Kaynaklarınızı Artırın

503 hizmeti kullanılamıyor hatasını çözmenin bir başka yolu da sunucu kaynaklarınızı artırmaktır. 

Bazen kullandığınız web sunucusu, sunucu aşırı yüklendiğinden istekleri kabul edemez Bu, sitenizdeki trafik veya kullanıcılardaki artış nedeniyle olabilir.

Bunun için yapabileceğiniz çözüm, web sunucu hizmetinizden müşteri desteği ile iletişime geçmek ve daha yüksek kaynaklara sahip bir paket satın almak!

Çözüm

Hata 503 hizmeti kullanılamıyor, bir web sitesinin kapanmasına ve beyaz bir ölüm ekranı göstermesine neden olan bir hatadır .  

Sitenizde bu hata oluşursa, genellikle web sitesinin ön uç içeriğine ve yönetici alanına erişemezsiniz.

Bu hata, web sitesinin bulunduğu sunucudaki hatalardan, kullanıcı veya istemci tarafı hataları nedeniyle oluşan hatalara kadar çeşitli nedenlerle oluşabilir .

Bu makalede, sitenizdeki 503 hizmeti kullanılamıyor hatasını çözmenin bazı kolay yollarını tartıştık, işte kısa bir özet:

 • Web sayfanızı yenileyin.
 • WordPress sitenizdeki temaları ve eklentileri devre dışı bırakın.
 • WordPress Hata Ayıklama Modunu Etkinleştirme
 • Arama motoru bot taramasını sınırlayın
 • Sunucu kaynaklarınızı artırın