Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Beyaz Çayın Faydaları ve Nasıl Sunulur?

Beyaz çay veya beyaz çay , tıpkı yeşil çay gibi Camellia sinesis bitkisinden elde edilen çaydır Aynı bitkiden gelmesine rağmen beyaz çay, genç çay yapraklarından farklı bir işlem yöntemiyle alınarak eşsiz bir tat ve aroma elde edilir.

Beyaz çay sağlıklı bir içecektir. Beyaz çayın antioksidan içeriği yeşil çaydan üç kat daha fazla olabilir Beyaz çay içerdiği içerikle hem yetişkinler hem de çocuklar için birçok sağlık yararı sağlama potansiyeline sahiptir .

Beyaz Çayın Faydaları ve Nasıl Sunulur - Alodokter

Beyaz Çayın Sağlığa Çeşitli Faydaları

Araştırmaya göre beyaz çay, kalp hastalığı, cilt yaşlanması, kilo kaybı vb. riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Daha açık olmak için, aşağıdaki yorumları dinleyebilirsiniz:

 • Obeziteyi önleyin
  Beyaz çayın obeziteyi önleyici etkileri olduğuna inanılıyor. Araştırmalar, beyaz çay özünün yağları yok etmeye ve vücuttaki yeni yağ hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.
 • Cildi ultraviyole ışınlarından korur
  Beyaz çayın faydaları sadece içilerek hissedilmez, cilt yüzeyine de bulaşır. Bu sayede beyaz çay, cilt hücrelerini zararlı ultraviyole ışınlarından korurken güçlendirebilir .
 • Kalp sorunları riskini azaltır
  Beyaz çay , kalbe iyi gelen ve atardamarların genişlemesine yardımcı olan flavonoidler içerir Ayrıca beyaz çay kanı inceltir, kan basıncını düşürür ve kolesterolü düşürür .
 • Mikroplarla
  savaşma ve enfeksiyonu önleme Beyaz çay mikroplarla savaşabilir, enfeksiyonu önleyebilir ve hatta hastalığa neden olan organizmaları yok edebilir. Beyaz çayın mikroplarla yeşil çaydan daha önemli ölçüde savaşabildiği de gösterilmiştir .
 • Dişleri bakterilerden korur
  Beyaz çay florür, tanenler ve flavonoidler içerir. Bu çay türündeki doğal florür içeriği yüzde 34'e ulaşır, böylece beyaz çayı genellikle gıda artıkları ve bakterilerin etkisiyle ortaya çıkan diş çürüklerini azaltmada etkili hale getirir .
 • Hasarlı hücreleri onarın
  Beyaz çay, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyabilen antioksidanlar içerir. Beyaz çay, serbest radikallerin neden olduğu cilt iltihabını azaltmada da çok etkilidir.
 • Kanser hücreleriyle mücadele
  Beyaz çaydaki antioksidan içeriği, akciğer kanseri ve kolon kanseri gibi vücuttaki belirli kanser hücrelerinin büyümesini de öldürebilir ve durdurabilir .

Beyaz çayın faydaları çok çeşitlidir. Vücudu sağlıklı tutmak için beyaz çay tüketimini sağlıklı ve besleyici gıdalarla dengeleyin ve düzenli egzersiz yapın. Özel sağlık durumunuz varsa beyaz çayın uygun kısmı konusunda bir doktora danışmalısınız .