Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Elektrik Duvar Prizinin Topraklanmış Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Son birkaç on yılda inşa edilen evlerin çoğunda, sıcak ve nötr prizlerin arasındaki ve altındaki üçüncü U şeklindeki prizden tanınabilen, tamamen topraklanmış elektrik prizleri vardır. Devreye bağlı topraklama kablosu, ani bir dalgalanmadan oluşan birikmiş elektriğin topraklama kablosundan geçmesine ve dağılması için topraklama çubuğuna girmesine izin verir. Bununla birlikte, prizinizin üç ucu olması, doğru şekilde topraklandığı anlamına gelmez. 

Hatalı bir toprak, cihazlarınızı ve evinizi elektrik yangınına karşı savunmasız bırakabilir. Çıkışlarınızı uygun topraklama için test etmek için bir multimetre kullanabilirsiniz.

Aşama 1


Multimetrenin problarını metrenin ana gövdesine bağlayın. Kırmızı, "Volt" ile işaretlenmiş pozitif yuvaya girer. Siyah, "COM" ile işaretlenmiş negatif veya toprak terminaline girer.

Adım 2


Multimetreyi mevcut en yüksek AC voltaj aralığına çevirin. AC voltajı "VAC" veya "V~" olarak etiketlenir.

Aşama 3


İki test ucunu çıkışın sıcak ve nötr kısımlarına sokun. Kırmızı, daha küçük olana, siyah ise daha büyük olana gider. Daha küçük uç, ana kutudan çıkışa akım taşıyan sıcak teldir. Yaklaşık 120'lik bir okuma almalısınız; bu, prizin güç aldığını doğrular.


4. Adım


Siyah ucu çıkarın ve toprak çıkışına koyun. Okumanız aynı olmalıdır. Değilse, çıkış yanlış topraklanmıştır. Ayrıca, sıcak solda ve nötr sağda olacak şekilde kabloların ters çevrilmiş olması da mümkündür. Emin olmak için kırmızı ucu soldaki prize ve siyah ucu toprağa takın. Bir okuma alırsanız, teller ters çevrilir. Aksi takdirde, topraklama yoktur.