Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Diş çürüğü, belki aşağıdaki alışkanlıklardan bazıları tetikleyicidir

 Kim güzel, düzgün ve çekici dişlere sahip olmak istemez ki? Ne yazık ki sonsuza kadar sahiplenilemez. Bazı durumlarda yaşam tarzı, alışkanlıklar ve bazı hastalıklar diş çürümesine neden olabilir.

Ağız sağlığı, vücudun genel durumunu belirlemede bir gösterge olarak kabul edilir. İyi ağız ve diş sağlığı  , ağızda aşırı bakteri üremesini önleyebilir. Öte yandan, sağlıklı dişleri korumak için tembel olmak, diş çürümesi ve diş eti hastalığı gibi ağızda enfeksiyon ve hastalık potansiyelini artırabilir.

Diş çürüğü, belki de aşağıdaki alışkanlıklardan bazıları tetikleyicidir - Alodokter

Kırık Dişlere Neden Olabilecek Alışkanlıklar

Diş çürümesini ve ağız sağlığının kötüleşmesini önlemek için aşağıdaki eylemlerden bazılarından kaçınılmalıdır.

 • Buz küplerini çiğnemek
  Belki de şekersiz ve doğal malzemelerden yapıldığı için buz küplerinin dişlerinize zarar vermeyeceğini düşünüyorsunuz. Ama aslında buz gibi sert ve soğuk nesneleri çiğnemek dişlerin çatlamasına neden olma potansiyeline sahiptir. Bunu yapmaya devam ederseniz, dişlerinizin yumuşak dokuları zarar görür, bu nedenle diş ağrısı riskiniz vardır  Bu alışkanlığı değiştirmek için şekersiz sakız çiğnemek veya içecekleri buzsuz tüketmek önerilir.
 • Dişlerinizi çok sert fırçalamak
  Diş çürümesini önlemek için iyi niyet, yanlış yapıldığında tam tersi durumla sonuçlanabilir. Bunlardan biri dişleri  çok sert fırçalama alışkanlığıdır ve bu da diş minesine zarar verebilir. Emaye hasar görürse dişler kolayca tahriş olur ve bu da onları soğuk içeceklere veya yiyeceklere karşı daha hassas hale getirir. Bu nedenle, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak bu alışkanlığın kötü etkilerini en aza indirin.
 • Dişlerle Paket Açma Dişlerin
  ana işlevi, midedeki sindirim sürecine yardımcı olmak için yiyecekleri ısırmak ve çiğnemektir. Bu yüzden bir şişe içkiyi açmayı sevenler ya da bir atıştırmalık paketini ısırarak yırtmayı sevenler, bunun dişlerin işi olmadığını anlayın. Bunu yapmaya devam ederseniz, dişleriniz çatlayabilir  hatta kırılabilir.
 • Sucking limonları veya içme limon
  suyu sahip olduğu çeşitli iyi faydaları yanı sıra, limon aynı zamanda yüksek asitlik seviyelerine sahip sıvıları içerir. Diş yüzeyindeki kalsiyumu giderebileceğinden korkulmaktadır.
 • Sık sık abur cubur yiyin Dişlere
  zarar verme potansiyeline sahip bir başka alışkanlık da, özellikle tatlı ve çok şeker içeren yiyecekleri aşırı yemektir.
  Bu alışkanlık tükürük üretimini engelleyebilir  ve dişlerin arasına sıkışmış yiyecek artıkları oluşturabilir. Çözüm olarak, çok sık atıştırmayın ve şeker oranı düşük ve nişasta oranı düşük atıştırmalıklar yemeye çalışın.
 • Sigara
  içmek dişleri sararmasının yanı sıra dişlerde plak ve tartar oluşumunu da arttırır. Plak  , mineye zarar verebilecek bakterileri taşır. Düzenli olarak temizlenmezse plak sertleşerek tartar oluşturabilir. Hem plak hem de tartar diş çürümesine ve boşluklara neden olabilir.
 • Bazı ilaçları almak
  Hasarlı dişler ilaç almaktan da kaynaklanabilir. Kayıt için, antihistaminik ilaçlar  tükürük üretimini engelleyecek ağız kuruluğuna neden olabilir. Boşlukların tetikleyicilerinden biri, tükürük üretimindeki bir bozulmadır. Bu nedenle, iyileşme sürecinden geçiyorsanız, ağız ve diş sağlığına müdahale etme potansiyeli olan ilaçları doktorunuza sormaktan asla zarar gelmez.

Dişlerinizin her zaman sağlıklı olması ve zarar görmemesi için günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı ve altı ayda bir düzenli diş kontrolleri için diş hekimine gitmeyi unutmayın  .