Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

KVM nedir? Bu tanım ve avantajlar

 Sunucu sanallaştırma, özellikle Qwords.com'dan Cloud VPS KVM hizmetini kullanmayı düşünenler için bilinmesi gereken kavramlardan biridir.

Sanallaştırma teriminin kendisi, bir bilgisayar donanım platformunun ve ağ kaynaklarının dijital bir versiyonunu yaratma eylemidir.

Şu anda en yaygın olarak kullanılan sunucu sanallaştırma teknolojisi KVM veya Çekirdek Tabanlı Sanal Makine'dir.

Peki, KVM nedir? Bu yazıda özellikle KVM'nin (Kernel-Based Virtual Machine) anlamını tartışacağız.

Ayrıca, sunucu bilgisayar kaynaklarını paylaşmak için kullanıldığında KVM'nin avantajları ve dezavantajları hakkında daha fazla açıklama yapılacaktır. 

Açıklamayı sonuna kadar okuyun evet!

KVM nedir? (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine)

KVM nedir?  KVM (şimdiki değeri)
KVM nedir? KVM (şimdiki değeri)

KVM nedir? KVM, fiziksel bir sunucuyu birkaç özel kaynağa bölmek için Linux tarafından geliştirilen bir sanallaştırma teknolojisi olan Çekirdek Tabanlı Sanal Makine anlamına gelir.

Genel olarak KVM, Linux işletim sistemi çekirdeği üzerinde çalışan sanal bir makinedir. KVM'nin kendisinin kullanımından kaynaklanan ürün bir VPS (Sanal Özel Sunucu) paketidir.

Çekirdek Tabanlı Sanal Makine, Linux bilgisayarların X86 (x86) tipi cihazlarla sanallaştırılması için bir çözümdür.

Sunucu çekirdeği Linux teknolojisi ile donanmış olan KVM sonucunun kendisi, harika bir kaynağa ihtiyacımız olduğunda performans ve ölçeklenebilirlik açısından daha iyi avantajlara sahiptir.

OpenVZ gibi paylaşılan bir çekirdek kullanan diğer sanallaştırmalarla karşılaştırıldığında, KVM bağımsız bir çekirdek kullanır, böylece özgürce düzenlemeler yapabilirsiniz.

KVM VPS'nin Avantajları

KVM'nin Avantajları
KVM'nin Avantajları

Sunucu kaynaklarını paylaşmak için kullanıldığında KVM'nin birçok avantajı vardır. Hadi, tam açıklamaya bakın.

1.Daha Verimli Performans

VPS KVM (Kernel-Based Virtual Machine), daha verimli olduğu düşünüldüğü için teknisyenler ve web geliştiriciler tarafından tercih edilmektedir.

KVM teknolojisi desteği ile sunucu performansı daha verimli olabilir, bunun bir nedeni de Linux çekirdeği üzerinde çalışmasıdır.

2.Çeşitli İşletim Sistemlerinde Kullanılabilir

VPS KVM'nin (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) bir sonraki avantajı, çeşitli işletim sistemlerinde (OS) çalışabilmesidir.

Böylece Ubuntu, Debian, Centos veya ihtiyaçlarınıza uygun başka bir işletim sistemi kullanabilirsiniz.

3. Yüksek Trafik İçin Güvenilir

Yüksek trafikli bir web sitesinin ihtiyaçlarını karşılamak için bir barındırma sunucusuna ihtiyacınız varsa, o zaman Qwords.com'dan bir KVM VPS değerli bir seçimdir.

Çeşitli Kolay Kurulum Kontrol Paneli özellikleri ve Kurumsal Sınıf SSD Depolama ile desteklenen, on binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilse bile web sitenizin performansını otomatik olarak daha güvenilir hale getirecektir.

4. Ayrı CPU ve RAM

KVM teknolojisi, CPU ve RAM yapılandırması kendi mimarisini kullandığı için sizi daha esnek hale getirir.

Yani KVM teknolojisine sahip bir sunucu kiraladığınızda, başkalarının hizmetleriyle karışmadan kendi RAM ve CPU'nuza sahip olacaksınız.

5. Endonezya'daki Veri Merkezi

Barındırma seçimine ilişkin ipuçlarıyla ilgili makalede daha önce belirtildiği gibi, önemli hususlardan biri veri merkezinin konumudur.

KVM VPS veri merkezinin kendisi şu anda Endonezya'dadır, bu da yerel ziyaretçileri hedeflerseniz ihtiyaçlarınızı desteklemeye çok uygun olacağı anlamına gelir.

6. Yüksek Kaynaklı Web Siteleri için Uygun

KVM teknolojisine sahip VPS, Qwords arkadaşları büyük kaynak ihtiyacı olan web sitelerini yönetirken sakinleştirici bir çözüm olabilir.

Örneğin, çok sayıda resim, müşteri verisi, işlem vb. yüklemesi gereken çevrimiçi mağaza ve pazar yeri web siteleri.

Yukarıdaki çeşitli özelliklerle birlikte, web sitesi performansının istikrarlı olabilmesi için elbette RAM, işlemci ve yüksek veri depolama desteği gerekir.

KVM VPS kullanıyorsanız, ödediğiniz kaynaklar diğer servisler tarafından rahatsız edilmeyecek, böylece sunucu kullanımı daha optimal olabilir.

7. Düğüm Tarafından Kısıtlanmamıştır

Zaten KVM (Kernel-Based Virtual Machine) kullanan VPS'nin bir sonraki avantajı, düğümlerle sınırlı olmamasıdır.

Bu düğüm sınırlaması, sunucuyu kurduğunuzda genellikle çok can sıkıcı olacaktır, çünkü özelleştirme işleminin başarısız olmasına neden olabilir.

Artık Kernel-Based Virtual Machine (KVM) teknolojisi ile Qwords dostları tüm ayarları başarısız olma endişesi duymadan özgürce yapabilirler.

8. Uzak VNC'yi Zaten Kullanmak

Zaten KVM kullanan sunucular için, genellikle zaten Uzak VNC özelliğine sahiptir. 

Bu teknolojinin ana işlevi, cihaz bir LAN'a (Yerel Alan Ağı) bağlı olduğu sürece uzaktan kontrol gerçekleştirmektir.

Bu avantaj, sunucunun her yerden ve her zaman kontrol edilebilmesi nedeniyle yüksek aktiviteye sahip kullanıcılar için çok yardımcı olabilir. Çok ilginç, değil mi?

KVM'nin Dezavantajları

KVM'nin Dezavantajları
KVM'nin Dezavantajları

Aşağıdakiler, Qwords arkadaşlarının dikkate alabileceği KVM (Kernel-Based Virtual Machine) VPS'nin eksikliklerinden bazılarıdır.

1.Ayar yapmak zor

Bir KVM VPS kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk dezavantaj, kurulumdaki zorluktur.

Hala çok popüler olmayan KVM (Kernel-Based Virtual Machine) teknolojisi, eğer ayar yapmak isterseniz otomatik olarak ekstra beceriler gerektiriyor.

2. Fazla Satış Yapamam

Qwords arkadaşlarının KVM (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) teknolojisini kullanırken göz önünde bulundurması gereken bir sonraki zorluk, fazla satıştır.

Bu zorluk, daha fazla tüketiciye ulaşmanın oldukça zor olması için ödenmesi gereken yüksek KVM maliyetinden kaynaklanmaktadır.

3. Talep Üzerine Destek Yok

Qwords arkadaşlarının dikkate alması gereken KVM (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) VPS'nin eksikliklerinden biri, RAM ve CPU'yu özelleştirmek istediklerinde ortaya çıkabilecek sorun potansiyelidir.

CPU ve RAM gibi bileşenleri değiştirmek istiyorsanız, kaçınılmaz olarak, değiştirme süresi boyunca sunucunun çevrimdışı olması gerekir.

Bu özellik çok talihsiz çünkü şimdiki gibi dijital çağda , kullanıcıların gerektiğinde yükseltme yapabilmeleri için "Talep Üzerine" özelliğini destekleyen birçok teknoloji var .

Çözüm

Bu, KVM'nin (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) ne olduğunun bir açıklamasıdır.

İşletim sistemi genelinde çalışacak yüksek performans ve esnekliğe sahip bir sunucuya ihtiyaç duyan Qwords arkadaşları için KVM VPS doğru seçimdir.

KVM'nin (Çekirdek Tabanlı Sanal Makine) web sitesi performansının daha optimal olmasını desteklemek için kullanılabilecek birçok avantajı vardır.