Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Litespeed'in Ne Olduğunu ve Avantajlarını Bilin

 Belki de günümüzün en iyi web sunucularından biri olan LiteSpeed veya LSWS'yi duymuşsunuzdur O halde web sunucusu nedir? Bir web sunucusu, bir iş web sitesi, e-ticaret, hobi veya başka bir web sitesi dünyasıyla ilgilenenler için dikkate alınması gereken önemli bir şeydir. Bir web sunucusu ile web sitesi sahipleri web sitelerini yönetebilir ve tasarlayabilir.

Web siteleri, bloglardan daha fazla kontrol derecesine sahiptir. Web sitesinin kullanımı da belirli ihtiyaçlar için daha işlevsel ve profesyoneldir. Kullanılabilecek birçok web sunucusu yazılımı vardır. Mevcut her web sunucusunun da farklı avantajları ve dezavantajları vardır. 

LiteSpeed ​​nedir?

Litespeed
Litespeed

Litespeed, dünyadaki en iyi ve iyi bilinen web sunucusu yazılımlarından biridir. Bazı kaynaklar, bu web sunucusunun günümüzün en ünlü ve popüler web sunucusu olarak 4. sırada olduğunu da belirtiyor. LSWS, 2003 yılında piyasaya sürülen LiteSpeed ​​​​Technologies tarafından yapılmış bir üründür.

Yazılım, Apache ile aynı çalışma sistemine sahiptir, çünkü piyasaya sürülme amacı yazılımı değiştirmektir. LSWS'yi giderek daha popüler yapan şey budur çünkü LSWS'den önceki web sitelerinin LSWS kullandıktan sonra aynı görünümü elde etmek için yeniden biçimlendirilmesi gerekmez.

LSWS, kullanımı Apache'den daha kolay olan bir kontrol paneline sahiptir. Bu yazılım aynı zamanda Apache program işlevlerinin yerine geçer ve belirli komutları çalıştırabilmek için olaya dayalı bir yaklaşım sağlar.

Olay odaklı yaklaşımı kullanarak, format kalibrasyon sistemi, içindeki birçok özel formatı ile ünlü Apache'yi kullanırken olduğu kadar karmaşık olmayacaktır. Formattan bahsetmiyorum bile, yeni başlayanlar için bile öğrenmesi ve kontrolü kolaydır.

Litespeed Özellikleri

Web sunucusunun Apache'ye kıyasla üstün ve güvenilir performansa sahip olduğu bilinmektedir. Bu web sunucusu aynı zamanda Joomla, Drupal, WordPress ve diğerleri gibi çeşitli CMS'leri kullanmak için idealdir.

Performansını kullanıcılar için oldukça tatmin edici kılan çeşitli özellikler vardır. Aşağıdaki özellikler sağlanmıştır:

1. Sunucu API'leri

LSWS, kullanılan harici uygulamaları kullanan web sunucuları için iletişim kurmak için API sunucularını destekler. Python, PHP ve Ruby gibi harici uygulamalar için de maksimum performans kullanılabilir.

2. GZIP Sıkıştırma

Bu web sunucusundaki GZIP Sıkıştırma özelliği, kullanıcıların istemcilere göndermek istedikleri dosyaları küçülterek bant genişliğinden tasarruf etmelerini sağlar. Böylece dosya gönderildiğinde bant genişliği kaybı olmaz.

3. İşletim sistemi

Herhangi bir sistem de bu web sunucusuyla uyumludur. Mac OSX, FreeBSD, Linux'tan Solaris'e gibi örneklere gelince.

4. Apache Yapılandırması

Andy N tarafından Apache web sunucusu qwords
Apache web sunucusu qwords

LiteSpeed ​​ayrıca httpd.conf'u ve htaccess'i devre dışı bırakmak için araçlar sağlar. Kullanıcıların bu web sunucusuna taşınırken yeniden yapılandırma yapması gerekmez. Web sunucusu ayrıca kullanıcının zaten sahip olduğu ayarları kullanır ve bunları olaya dayalı bir mimari kullanarak işler.

5. Kontrol Panelleri

Apache'de kullanılan tüm kontrol panelleri LSWS'de iyi çalışabilir. Uyumlu kontrol panellerine örnek olarak DirectAdmin, Plesk ve ayrıca cPanel verilebilir. Eklenti, kullanıcının önbellek dahil olmak üzere panelde sağlanan web sunucusu işlevlerini kontrol etmesine olanak tanır.

Litespeed'in Avantajları

Kullanıcıların bu web sunucusunu kullandıktan sonra elde edebilecekleri birçok avantaj vardır. Özetle, söz konusu avantajlardan bazıları şunlardır:

1. Gerekli donanım çok büyük değil

sunucu
sunucu

Bunun, kullanıldığında daha iyi ve ağır olmayan kaynaklarla ilgisi var. Daha düşük donanım gereksinimleri nedeniyle, elbette web sitesi ihtiyaçlarının maliyeti de düşürülebilir ve web sitesindeki diğer ihtiyaçlara odaklanılabilir.

2. Öğrenmesi kolay

Bu web sunucusu ortak bir Apache formatı kullanır, ancak kullanımı oldukça kolay olan bir kontrol paneli de kullanır. Görünüm açısından, arayüzün tanınması da daha kolaydır, böylece panel işlevleri Apache'den daha hızlı hatırlanabilir.

3. Mükemmel müşteri sunucusu ve topluluğu sağlayın

Bu web sunucusunu kullanmakta sorun yaşayanlar için kullanıcı olarak gerekli bilgiler için CS ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlanan hizmet de hızlı ve kolay ve tam isabet.

CS'leriyle iletişim kurmayı zor bulanlar için en iyi seçim olabilecek birçok LSWS topluluğu vardır. Bu web tasarımcısı forumları genellikle çok arkadaş canlısıdır ve ihtiyaç duyduğunuzda size yardım etmeye hazırdır.

4. İşlemler Apache formatından daha kolaydır

Daha önce de belirtildiği gibi, geçiş sürecinin kolaylığı, LSWS sürümünün ana hedefidir. Panelleri kullanma yeteneği ve iyi yazılım yetenekleri sağlar, ancak mevcut biçimleri değiştirme zahmetine girmez. Apache'den 15 dakikalık geçişin ardından hemen sorunsuz çalışan pek az kullanıcı yoktur.

5. Daha garantili güvenlik kalitesi

Daha önce kullanmak istediğiniz LSWS ayrıca özel bir litespeed güvenlik modu ile donatılmıştır. DDo'ları ve bağlantı kısıtlamalarını önlemek için mod eklemenin kolay olup olmadığı, kullanıcı rahatlığı için çok önemlidir.

Bir web sunucusu için LiteSpeed ​​kullanmak, Apache'de biçimlendirmeyi zor bulanlar için bir seçenek olabilir. Sadece bu web sunucusunu kullanmak için Apache'ye kıyasla çok yüksek bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

İşte bu, Litespeed'in web siteleri için özellikleri ve avantajları hakkındaki tartışma. Artık Google, hızlı erişime sahip web siteleri için daha yüksek sıralamalar veriyor. Bu nedenle hosting hızı olmazsa olmazlardandır.