Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Manuel Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir

Şanzıman yağı , arabanızda önemli bir sıvıdır ve düzenli olarak doldurulması gerekir . Senin Eğer şanzıman yağı sızıntı , bu motora zarar verebilir.
Düz şanzımanlı bir araçta şanzıman sıvısının kontrol edilmesi, otomatik şanzımanlı araçlardan biraz farklıdır . Düz şanzımanlar, sürücünün vites değiştirmesine izin veren iç dişliler, yataklar ve senkronizörlerden oluşur. Birçok manuel şanzıman, ağır petrol bazlı bir yağ ile yağlanır. Bu yağ bozulduğunda, yağlama özellikleri bozulur ve bu da sürücünün şanzımanı vitese geçirmesini zorlaştırabilir.

Bölüm 1/1: Düz şanzıman yağının kontrol edilmesi

İhtiyac duyulan malzemeler
sıvı pompası
Jack ve kriko standları
Soketli cırcır , standart ve metrik
Tork anahtarı
Şanzıman yağı
Tekerlek takozları

Adım 1: Tekerlek takozlarını yerleştirin . Tekerlek takozlarını arka lastiklerin etrafına yerleştirin.

Adım 2: Aracı krikoyla kaldırın . Hidrolik zemin krikosunu kullanarak, üreticinin önerdiği kaldırma noktalarında aracın önünü birer birer kaldırın. Altında açıklık kazanmanız için yeterince yükseğe kaldırın.

Adım 3: Aracı kriko ayaklarıyla sabitleyin . Kriko ayaklarını üreticinin kaldırma noktalarının altına yerleştirin ve aracı kriko ayaklarının üzerine indirin.

Adım 4: Sıvı doldurma tapasını bulun . Doldurma tapası çoğu zaman şanzımanın yan tarafının yaklaşık yarısına yerleştirilmiş büyük bir cıvatadır.

Adım 5: Doldurma tapasını çıkarın . Doldurma tapasına tam oturan mandalı ve soketi kullanarak doldurma tapasını çıkarın.

Adım 6: Sıvı seviyesini kontrol edin . Bir onarım kılavuzundan üreticinin özelliklerine göre sıvı seviyesini kontrol edin .

Çoğu zaman, manuel şanzımanın seviyesi, parmağınızı doldurma deliğine sokarak ve parmağınızın ucuna biraz sıvı gelip gelmediğine bakarak kontrol edilir. Bunu yapmazsanız, sıvı düşüktür. Bu seviyede sıvı varsa, ek sıvıya gerek yoktur.

Adım 7: Şanzıman sıvısını ekleyin . Sıvı pompasını kullanarak, doldurma tapasından şanzımana sıvı ekleyin.

Sıvıyı uygun seviyeye gelene kadar birkaç kez tekrar kontrol edin.

Adım 8: Doldurma tapasını değiştirin . Doldurma tapasını yeniden takın ve üreticinin özelliklerine göre sıkın.

Adım 9: Aracı indirin . Zemin krikosunu kullanarak aracı her seferinde bir yandan kaldırın ve kriko sehpasını çıkarın. Ardından aracı yere indirin.

Şanzıman sıvınızın üzerinde durmak sizi daha sonra şanzıman sorunları yaşamaktan kurtarabilir, bu nedenle bu sıvının nasıl kontrol edilip değiştirileceğini bilmekte fayda var. Ancak, aracınızın sahip olduğu sistem türüne aşina değilseniz veya şanzıman yağını kendiniz değiştirmek konusunda rahat değilseniz, YourMechanic'teki gibi sertifikalı bir tamircinin yardımına başvurmalısınız. Şanzıman sıvınızı ne sıklıkta kontrol edeceğiniz konusunda şüpheniz varsa , aracınızın ne zaman servise gitmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için aracınıza bakabilirsiniz .