Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Performans ödemesinde dış güçler nasıl kontrol edilir

Bu makalede, proje yöneticileri ve ekiplerinin performansı arasında arayüz oluşturabilecek beş ana dış faktörü ele alıyoruz.

Bir proje yöneticisi olarak, en önemli endişelerinizden biri, belirlenen hedeflere ulaşmak için ekibinize nasıl rehberlik edeceğiniz olacaktır. Bu hedeflere ulaşmak için güçlü liderlik becerileri sergilemeniz, ekibinizin dinamiklerini dikkatli bir şekilde yönetmeniz, onları organize etmeniz ve motive etmeniz ve önemli kilometre taşlarına zamanında ulaşılmasını sağlamanız beklenecektir .

Ancak, elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen, ekibinizin performansını etkileyebilecek dış etkenler her zaman vardır. Bunlar üzerinde çok fazla kontrole sahip olmadığınız şeyler. Ancak, kontrolünüz dışında olmaları uyum sağlayamayacağınız anlamına gelmez. Aslında, bu etkileri belirleme, hazırlama ve bunlara yanıt verme yeteneğiniz, ekibinizin istikrarını ve ilerlemesini belirleyebilir.


İşte dikkat edilmesi gereken beş ana dış faktör.


1. Örgüt Kültürü

Ekibiniz daha büyük bir organizasyonun alt kümesidir. Bu organizasyonun, biriminizde olanları etkileyen kendine özgü kültürleri, prosedürleri ve politikaları vardır. Harika bir proje yöneticisi olabilirsiniz, ancak bir bütün olarak organizasyonda olumsuz uygulamalar varsa, bunlar ekibinizin verimliliğini etkileyebilir.

Örneğin, bir şirketin genel kültürünün üst yönetimin personel, müşteriler ve tedarikçilerle olan ilişkilerinde samimiyeti ve profesyonelliği teşvik ettiği durumlarda, üretkenlik, artan geri bildirim ve ilerleme ortamını teşvik eder. Öte yandan, olumsuz ve cezalandırıcı bir kültür, çalışan memnuniyetsizliğine, yüksek çalışan kaybına ve devamsızlığa yol açmaktadır. Bu, Harvard Business Review tarafından yapılan da dahil olmak üzere birçok çalışma tarafından onaylanan gerçektir .

Bir şirket kültürünün ekibiniz üzerinde büyük etkisi olabilecek diğer ortak yönleri, zayıf teşvikler ve ücretlendirme, gerçekçi olmayan iş yükleri, zayıf iletişim ve her adımda çok sayıda gereksiz idari görevdir. Bu sorunları belirlemek ve anlamak, durumu elinizden geldiğince en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

2. Yeteneğin Bulunması

İşgücü sıkıntısı, mühendislik, imalat ve inşaat dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde bir zorluk haline geliyor. İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS) ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği'nin (SHRM) raporlarına göre , işe alım görevlileri nitelikli başvuru sahiplerini bulmakta hiç olmadığı kadar zorlanıyor.

Yetenek boşluklarının yaşandığı bir sektörde faaliyet gösteriyorsanız, bu, tüm ekibiniz üzerinde aşağıdaki şekillerde önemli bir etkiye sahip olabilir:
Nitelikli ekip üyeleri, başka yerlerde daha iyi fırsatlar aramak için şirketinizden sık sık ayrılır.
Daha uzun bir işe alım süreci nedeniyle proje gecikmeleri.
Amaçlanandan daha az kalifiye personel istihdam etme riskinin artması.
Yeni girdileri sıfırdan eğitmek için zaman harcamak.

Bu gibi durumlarda, mevcut pozisyonları doldurmak için ekstra çaba göstermeniz gerekebilir. Örneğin, tavsiye almak için profesyonel ağınızdan yararlanmayı veya kelle avı için uygun adayları bulmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, potansiyel yetenekleri belirlemek için kolejlerle ortak olabilir veya LinkedIn gibi farklı deneyim seviyelerine sahip geniş bir iş arayan havuzuna sahip sitelerde ücretli promosyonlar yapabilirsiniz.

3. İşyeri Ortamı

Ekip morali ve sağlığı, işyeri ortamından (hem olumlu hem de olumsuz) doğrudan etkilenebileceğinden, işyeri ortamı herhangi bir çalışanın performansı ve verimliliği üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ofisteki sıcaklık, hava kalitesi, aydınlatma, temizlik, hijyen ve gürültü gibi faktörler, eldeki görevlere odaklanma ve gerekli sonuçları verme yeteneklerini kesinlikle etkileyecektir.

Örneğin sıcaklığı alın. Çok sayıda çalışma, iç ortam sıcaklığının bir ofis ortamındaki görev performansı üzerindeki etkisini defalarca göstermiştir. Önerilen sıcaklık aralığı doğru yeri koşulları arasında, 23-26 ° C (yaz) ve 20-23,5 ° C (kışın). Elbette bireysel tercihler farklılık gösterecektir ancak genel fikir “termal konfor” sağlamaktır. Yani, normal miktarda kıyafet giyen insanlar ne çok soğuk ne de çok sıcak hissetmelidir.

Sıcaklık, birçok faktörden sadece biridir. Kimse karanlık, pis ve kirli bir ofiste çalışmak istemez ve tesisinizdeki fiziki koşullarla meşgul olmamanın en iyi yollarından biri bir tesis yöneticisinden hizmet almaktır .

İyi işleyen binaları desteklemek için bakım sistemlerini uygulamak ve çalıştırmak için eğitilirler. Bunun bir kısmı, HVAC, aydınlatma, sıhhi tesisat vb. gibi sistemlerin planlanmamış kesintiler olmadan çalışmasını sağlamaktır. Ayrıca, bir şey düzgün çalışmıyorsa, ofisteki herkesin hızlı bir şekilde bir iş talebi göndermesine olanak tanıyan CMMS yazılımını da sıklıkla kullanırlar. Bir URL'yi ziyaret etmeleri, sorunu açıklamaları ve gönder'i tıklamaları yeterlidir.

Günün sonunda, ekibinizin fiziksel olarak rahat olduklarında üstün işler yapma şansının daha yüksek olduğunu anlamak zor değil.

4. Araçlar ve Kaynaklar

Personelden üstün çalışma talep etmek bir şeydir, ancak işi yapmak için ihtiyaç duydukları şeye sahip olup olmadıklarını biliyor musunuz? Bugün işimizin çoğu makineler ve aletler yardımıyla gerçekleşiyor. Ekibinizin ilgili işleri için gerekli araç ve gereçlere sahip olmaması, genel performansı olumsuz yönde etkileyecektir.

Ve ekibinizin emrinde araçlara ve kaynaklara sahip olup olmadığını sormanız yeterli değildir. Bu araçların durumunu ve uygunluğunu düzenli aralıklarla denetlemek de önemlidir çünkü eski ve hantal araçlar neredeyse hiç olmadığı kadar kötüdür.

İşte kontrol edebileceğiniz birkaç önemli şey:
  1. Makineler, aletler, yedek parçalar ve sarf malzemeleri gibi fiziksel araçlar.
  2. Güvenlik protokolleri, çalışma prosedürü kılavuzları, iş yardımcıları ve kayıt tutma araçları.
  3. İnternet bağlantısı, bilgisayarlar ve iletişim sistemleri.
  4. Yazılım çözümlerinizin kalitesi.

Yazılım çözümlerine özel önem vermek istiyorum. Örneğin, mutlaka proje yönetim yazılımı kullanıyorsunuz . Sağlayıcınızın sunucu sorunları varsa ve projelerinize erişemiyorsanız ne olur? Ya doğru yönde bir hareket olması gerekmeyen önemli bir iş akışı güncellemesi yaptılarsa veya ekibinizin yeni seçeneklere alışması çok zaman alıyorsa? Ya piyasada günlük işlerde size daha fazla zaman kazandırabilecek daha iyi bir seçenek varsa?

Ortalama bir ofis çalışanı, işlerinde çok sayıda uygulama kullanır. Daha iyi alternatifler arayışında olmak asla kötü bir fikir değildir.

5. Piyasa Eğilimleri ve Güçleri

Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun, faaliyetleriniz belirli piyasa güçleri ve trendlerinden etkilenir. Bunlar, yeni teknolojiyi, hükümet politikalarını, ekonomik koşulları, tüketici talebini ve arzını vb. içerir.

Örneğin, yeni düzenlemeler ekibinizin iş akışında önemli değişiklikler yapmanızı gerektirebilir. Veya teknolojideki gelişmeler, belirli bir süre içinde daha modern ve çevik metodolojiler, araçlar ve teknikler uygulamanızı gerektirebilir.

Ekibiniz üzerindeki etkisi, işin ileriye doğru farklı bir şekilde yapılması gerektiğidir. Bu koşullar altında gelişmek için, yeni değişikliklere hızla uyum sağlayabilen çevik bir iş gücü oluşturmanız önemlidir .