Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

sağlık bakanlığı hayat eve sığar

“Hayat Eve Sığdır” Uygulaması ile vatandaşlar, yaşadıkları veya seyahat etmek istedikleri bölgedeki risk durumunu ve insidans oranını harita üzerinde görebiliyor ve insidans oranına ek olarak akılda tutulması gereken yerleri de görebiliyor. hastaneler, eczaneler, süpermarketler ve otobüs durakları gibi acil durumlar da vatandaşlar için haritada işaretlenir.

“Hayat Eve Sığdır” Uygulaması ile Kontrol ve Takip Sistemi *

Pandemi ile mücadelede bilgi ve teknolojinin sunduğu imkânlardan azami ölçüde yararlanan ve kontrollü olan, tüm süreci sağlık bilgi sistemleri üzerinden takip eden Sağlık Bakanlığı, “Yaşam Projesi” ile vatandaşlara kontrol ve takip hizmeti sunmuştu. Fits Into Home” (HES) uygulaması bir süre önce.


Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde vatandaşlar, riskli alanlardan uzak durmak için ailelerini veya akrabalarını onayladıktan sonra uygulama içerisinde kendi listelerine ekleyebiliyor. Ayrıca uygulama üzerinden Türkiye Günlük Coronavirüs tablosunu inceleyip, seyahat için kullanmak üzere HES kodunu almak da mümkün.


“Hayat Eve Sığar” Uygulaması, işyerleri, restoranlar, toplu taşıma, taksiler, düğün gibi etkinlikler, kurum ziyaretleri gibi tüm sosyal alanlarda vatandaşlara güvenli bir sosyal yaşam sunmak için geliştirildi. HES uygulaması içerisinde yer alan “Güvenli Alan” ve “HES Kodu Sorgula ve Oku” servisleri ile vatandaşların risk altında olup olmadıklarını veya risk altındaki kişilerle iletişime geçip geçmediklerini gözlemlenmesi sağlanmakta; bulundukları yerleri takip etmek ve bu yerlerin güvenliğini sağlamak. Amaç, tüm sosyal alanlar için riski en aza indirmektir.