Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Sunucu Çalışma Süresinin Ne Olduğunu ve Nasıl Ölçüleceğini Bilin

 Özellikle saatlerce süren bir web sitesi gördüğünde kim rahatsız olmaz.

İnsanlar sitenin tekrar aktif olmasını beklemek yerine, ulaşılabilecek başka siteler bulmayı tercih etmektedirler.

Tabii ki, bu web sitesi sahipleri için çok zararlıdır, bu yüzden böyle olmaması için en baştan tahmin etmeniz gerekir.

Birçok barındırma sağlayıcısı, %99,99 sunucu çalışma süresi talep eder, ancak bir garanti vermez.

%99,99'u sadece birçok yeni barındırma kullanıcısını çekmek için pazarlama yapıyor olabilir.

Sunucu çalışma süresinin doğrudan istatistiksel kanıtını sağlayan Endonezyalı bir barındırma sağlayıcısı aramayı deneyin.

Sunucu Çalışma Süresi Nedir?

Sunucu çalışma süresi, bir sunucudan çevrimiçi olarak geçen süredir.

Sunucu çalışma süresi yüzdesi düşükse, barındırma sık sık kapalı olmalıdır, ancak sunucu çalışma süresi yüksekse, barındırma iyi ve her zaman etkin demektir. Genellikle sunucu çalışma süresi, 1-100 ölçeğinde yüzde olarak yazılır.

Şu anda kullandığınız barındırma sağlayıcısının sunucu çalışma süresi yüksekse, haklısınız demektir.

Bu nedenle, bir barındırma seçmenin önemli ölçütlerinden biri sunucu çalışma süresidir .

Bunun için, satın almadan önce barındırma sağlayıcısından sunucu çalışma süresini gördüğünüzden emin olun, yalnızca banner'lara inanmayın.

Müşteri hizmetlerine sormayı deneyin, genellikle bu istatistikler web sitesinin ana sayfasında nadiren görüntülenir. Örneğin, en Qwords.com sunucu çalışma süresini görmek için, erişebileceğiniz status.qwords.com .

Çalışma süresi sunucusu durumu
Çalışma süresi sunucusu durumu

Sunucu Çalışma Süresi Neden Önemlidir?

Hiç kapanan bir web sitesini ziyaret ettiniz mi, o zaman nasıl hissediyorsunuz? kesinlikle rahatsız ve geri olmayacak.

Web sitesi kapalı, web sitesi iyi korunmamış gibi kötü bir izlenim de veriyor.

Daha önce iyi bir web sitesi UI/UX ile ilginç içerik oluşturmuş olsanız bile, eğer kapalıysa web sitesine hiçbir şekilde erişilemez.

Buna ek olarak, web sitesinin kapalı da kötü bir etkisi vardır web sitesi SEO . Google'ın tarama robotları web sitenizi bulamadığı için Google size kötü bir puan verecektir.

İş açısından bakıldığında, kapalı bir web sitesi satış işlemlerinin kaybına neden olabilir ve ticari markalaşmayı azaltabilir.

Arıza Süresinin Nedenleri

Sunucu kesintisi meydana geldiğinde, onu tetikleyen birkaç şey olmalıdır. Nedeni, yöneticiden gelen donanım, yazılım veya teknik hatalar olabilir.

Bu nedenle, burada sunucu kesinti süresinin nedenlerinin bir listesini sunuyoruz:

  • Bakım sunucusu

Sunucu bakımları düzenli olarak yapılır, amaç sunucuyu sorunsuz bir şekilde optimum seviyede tutmaktır.

Genellikle bu bakımın rutin bir programı vardır ve sunucu kullanıcılarına önceden bilgi verilir.

Olay Günlüğü Sunucusu
Olay Günlüğü Sunucusu
  • Sunucu meşgul

Genellikle yoğun bir sunucu, sunucunun yükünü ağırlaştıran yüksek bir web sitesi yükü olduğunda oluşur, sonunda yavaş web sitesine erişilemez.

  • Sunucu güvenlik tehditleri

Sunucular ayrıca tehditlerden, en sık karşılaşılan bilgisayar korsanı saldırıları ve kötü amaçlı yazılımlardan arınmış değildir. Ayrıca DDOS Saldırısı da dikkat edilmesi gereken bir sunucu güvenlik sorunudur.

  • Sunucu donanım sorunu

Sunucu bilgisayarların 24 saat kesintisiz çevrimiçi olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunun için donanım açısından astarlanması gerekiyor ancak donanımın adının bir ömrü olması gerekiyor.

  • Sunucu yazılımıyla ilgili sorun

Donanıma ek olarak, yazılım, özellikle yazılım çökmeleri veya diğer sorunlar olmak üzere sunucunun kapalı kalma süresinin nedenlerinden biri olabilir.

  • İnsan hatası

İnsan hataları genellikle barındırma sağlayıcısının teknik ekibinin beceri eksikliğinden kaynaklanır, bunun için teknik ekibin becerileri yükseltilebilir.

  • DNS sunucusu sorunu

Yönlendirici sorunları, ağ bağdaştırıcısı sorunları ve TCP/IP sorunları gibi DNS sunucusu hatalarının bazı nedenleri .

Kesinti Türü

Kötü Sunucu Performansı
Kötü Sunucu Performansı

Arıza süresi oluştuğunda, türünü bilmeniz gerekir. Çünkü her kesintinin sebebini ve ayrıca farklı bir tedaviyi bilmesi gerekir. Aşağıda, kesinti türleri hakkında bir tartışma yer almaktadır:

  • Planlı Kesinti Süresi

Önceden planlanmış olan planlı kesinti veya kesinti. Örneğin aylık sunucu bakımı ve sunucu donanım yükseltmeleri, böylece sunucunun geçici olarak kapatılması gerekir.

  • Yarı Planlı Kesinti Süresi

Yarı planlı arıza süresi veya yarı planlı arıza süresi, aniden yapılan ancak yine de organize olan arıza süresidir. Örneğin, PHP 4'ün web sunucusu sürümünün yeni bir özellik olduğu için PHP 5 sürümüne güncellenmesi, şimdi bu, sunucunun birkaç dakikalığına çökmesine neden olacaktır.

  • Planlanmamış Kesinti

Genellikle takılmalara, sunucu donanımında ani hasara, elektrik kesintilerine, internete ve diğerlerine neden olan sunucu aşırı yükleme sorunları nedeniyle planlanmamış kesinti veya plansız kesinti.

Şimdi, planlı ve yarı planlı kesinti süresinin üç türünden kısa bir kesinti süresi varken, planlanmamış arıza süresi için süre tahmin edilemez, ancak genellikle uzun zaman alır.

Sunucu Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır

Son olarak, Qwords arkadaşları sunucu çalışma süresinin nasıl hesaplanacağını öğrenecekler. Bu, satın almadan önce en iyi barındırma sağlayıcısını belirlemede rehberiniz olabilir. Lütfen aşağıdaki tartışmaya bakın.

Örnek 1: Bir yılda %98 sunucu çalışma süresini garanti etmeye cesaret eden bir barındırma sağlayıcısı var. Hesaplama ((365 gün x 24 saat): %100) = 8760 : 100 = 87.6 saat/%1'dir. %98 olduğundan, sonuç 87.6 saat çarpı 2 olduğundan, sonuç 175.2 saat veya 7 gün daha fazladır.

Örnek 2: Bir yılda %99,99 sunucu çalışma süresini garanti etmeye cesaret eden bir barındırma sağlayıcısı var. Hesaplama ((365 gün x 24 saat): %100) = 8760 : 100 = 87.6 saat/%1'dir. %99,99 olduğu için sonuç 87.6 çarpı 0.01, sonuç yaklaşık 52 dakika veya bir saatten az.

Peki, sunucu çalışma süresinin ne olduğunu ve nasıl hesaplanacağını nasıl anlarsınız? Varsa, lütfen satın alacağınız barındırma sağlayıcısına güvenin.