Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

VPS'nin Avantajları ve Dezavantajları Bilmeniz Gerekenler

  Bir web sitesi oluştururken , özellikle iş ihtiyaçlarını desteklemek için, elbette Friends of Qwords, web sitesinde yapılan tüm işlemlerin sorunsuz çalışması için en iyi hostingi ister.

Bu nedenle, belki bazılarınız bir VPS kullanmayı düşünüyor.

Bundan önce, VPS'nin gerçekten ihtiyaçlarınız için en iyi barındırma paketi olup olmadığından emin olmak için öncelikle VPS'nin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu anlamak iyi bir fikirdir.

VPS'yi AnlamakVPS Avantajları ve Dezavantajları

VPS (Sanal Özel Sunucu), kendi kaynaklarına sahip olan ve yalnızca bir müşteri tarafından kullanılan sanal bir sunucudur. 

Neden sanal sunucu deniyor? Çünkü VPS, bir fiziksel sunucuyu birkaç sanal makineye veya sanal sisteme bölmek için sanallaştırma teknolojisini kullanır .

Bu paylaşım, tek bir fiziksel sunucuda bulunan bir dizi VPS'nin farklı işletim sistemlerini ve uygulamaları çalıştırmasını sağlar. Her birinin ihtiyaç ve isteklerine göre.

Bu nedenle, VPS'nin tek bir fiziksel sunucuya sahip özel bir sunucu olmadığını belirtmek gerekir. Bir VPS, bir dizi başka VPS ile fiziksel bir sunucuda hala.

Ancak kaynaklar, aynı fiziksel sunucuda ikamet eden diğer VPS müşterilerini etkilemeden bağımsız olarak kullanılabilir ve yönetilebilir.

İçinde birimleri olan bir apartman dairesi gibi. Birimin tüm sakinleri aslında aynı binada yaşıyor. Buna rağmen, kendi birimleri üzerinde tam yetkiye sahiptirler.

Kendi birimlerinde yaptıkları, diğer birimlerin sakinlerini etkilemeyecektir. 

Aslında VPS'nin paylaşımlı hosting ile neredeyse aynı temel konsepte sahip olduğu söylenebilir çünkü hala diğer kullanıcılarla fiziksel bir sunucuyu paylaşıyorlar. 

Aradaki fark, paylaşılan barındırma sanallaştırma teknolojisini kullanmamasıdır. Yani kaynak özel değil. Tüm kullanıcılar kaynakları paylaşır ve diğer kullanıcılardan etkilenir.

Öte yandan VPS, kendi işletim sisteminizin ve kaynak tahsisinizin, kök sunucuya erişiminizin ve hatta VPS'yi yeniden başlatma yetkinizin olduğu özel bir sunucu kavramına da benzer.

Ah evet, VPS hizmeti kullanıcıları kendi kaynaklarına ek olarak  IP adresleri , port numaraları, filtreleme tabloları ve kendi yönlendirme kurallarını da alırlar.

VPS Türleri

VPS, nasıl kurulduğuna ve yönetildiğine göre iki türe ayrılır.

  • Yönetilen VPS

Yönetilen VPS, sunucunuzdaki tüm yönetimle ilgilenecek profesyonellerden oluşan bir ekiple eksiksiz olarak sağlanan bir barındırma hizmetidir.

Güvenliği yönetmek için her zaman günde 24 saat izleyecek, düzenli yedeklemeler yapacak, işletim sistemini ve uygulamaları güncelleyeceklerdir. 

  • Yönetilmeyen VPS

Yönetilen VPS'nin tersi olan yönetilmeyen VPS, VPS barındırma hizmetinin kiracısının kendi sanal sunucusunu yönetmesini gerektirir.

Sunucu hizmet sağlayıcıları yalnızca ağ bağlantılarını ve fiziksel sunucuları sağlamaktan sorumludur.

VPS'nin AvantajlarıVPS'nin Avantajları

Gerektiğinde çeşitli ayarları yapmanıza izin vermenin yanı sıra, VPS'nin diğer avantajları şunlardır:

1. Daha İyi Kaynaklar

VPS ile RAM, CPU, Bant Genişliği şeklinde kaynakları tamamen tek başınıza kullanacaksınız. Kaynakları diğer kullanıcılarla karıştırmaya ve paylaşmaya gerek yok.

Böylece sitenizin performansı daha iyi olacaktır.

2. Daha İyi Performans

Tüm kaynaklar tek başına kullanıldığı için elbette sunucu performansı daha iyi olacaktır. Sunucunuz diğer kullanıcılardan etkilenmediği için daha az kesinti olasılığı vardır.

İyi sunucu performansı, kesinlikle iyi web sitesi performansıyla da sonuçlanır. Performansı iyi olan siteler, ziyaretçilerin olası geri dönüşlerini önleyecektir.

3. Daha Fazla Garantili Güvenlik ve Gizlilik

VPS, çeşitli dosyaları ayrı bir veritabanında saklamanıza izin verir. Diğer VPS kullanıcıları, fiziksel bir sunucuda olsa bile veritabanınıza erişemez.

Ayrıca VPS, yetenekli bir yedekleme sistemine sahiptir. Bu nedenle, hata ve kesinti durumunda dosyalarınız güvenli bir şekilde garanti edilir ve anında kurtarılabilir.

4. İyi Ölçeklenebilirlik

Zamanla, şirketiniz daha da büyüyebilir. Aynı şekilde kullandığınız web sitelerinin ve uygulamaların ihtiyaç duyduğu kaynakların ölçeği. 

Bir VPS kullanırken, artan kaynak gereksinimlerinize ayak uydurmak için CPU, bant genişliği, depolama alanı ve diğer sunucu kaynaklarını kolayca ölçekleyebilirsiniz.

5. Tam Kontrol

Diğer VPS kullanıcılarıyla aynı fiziksel sunucuda olsanız bile, yine de SSH'ye (Güvenli Kabuk Bağlantısı) ve kök sunucunuza erişiminiz olacaktır.

Böylece işletim sistemini, çeşitli dosyaları, kullanılan uygulamaları istediğiniz güvenlik yapılandırmasına göre özgürce değiştirebilirsiniz.

VPS'nin Dezavantajları

VPS kullanmanın dikkat etmeniz gereken iki dezavantajı vardır:

1. Teknik Yetenekli Olmalıdır

VPS tarafından sunulan çeşitli açılardan ayarları kontrol etme ve değiştirme özgürlüğü, kullanıcıların sunucu işletiminin teknik bilgilerini iyi anlamalarını gerektirir.

Üstelik sunucu, tüm sitenizin ve uygulamanızın performansını etkileyecek hayati bir parçadır. 

Yapılandırma sürecinde yapılan bir hata ölümcül olabilir.

Güçlü teknik becerileriniz yoksa, sunucuyu yönetmek ve sürdürmek için özel bir ekip oluşturmanızı veya kiralamanızı öneririz.

2. Daha Yüksek Fiyat

Daha ayrıcalıklı olduğu için elbette hizmet kiralama ücreti paylaşımlı hostinge göre daha yüksek olacaktır. 

VPS kullanımının sorunsuz ve optimizasyonu için yeni bir ekip kiralamanız veya oluşturmanız gerekip gerekmediğinden bahsetmiyorum bile.

Peki, Ne Zaman Bir VPS'ye İhtiyacınız Var?VPS Avantajları ve Dezavantajları

VPS'nin avantajlarını ve dezavantajlarını okuduktan sonra, bir VPS hizmetini kullanmaya karar vermek için doğru zamanın ne zaman olduğunu öğrenmenin şimdi tam zamanı. 

1. Çok sayıda özel yazılım gerektirir 

Özel yazılım yüklemeniz, bir sunucu üzerinde özel bir yapılandırma kullanmanız veya gelişmiş bir programlama dili kullanmanız gerektiğinde, size daha fazla kontrol sağlayan bir barındırma seçeneğine ihtiyacınız vardır. Burada VPS, paylaşılan barındırmadan daha yetenekli bir seçim olabilir.

2. Daha Fazla Gizliliğe İhtiyacı Var 

VPS ile önceki açıklamada belirtildiği gibi garantili daha yüksek bir güvenlik düzeyi elde edersiniz.

Daha fazla güvenlik gerektiren veri işlemlerine sahip bir web siteniz veya uygulamanız varsa, bir VPS kullanmaya başlamalısınız. Çünkü temel olarak VPS, bağımsız bir ortam ile ev sahipliği yapmaktadır.

Veritabanları dahil olmak üzere sunucu yapılandırması ve kaynak kullanımı etkilenmez ve VPS'niz dışındaki diğer kullanıcıları etkilemez.

3. Web Sitesi Trafiği Yüksek Başladığında

Bir iş kurmanın ve bir web sitesi kurmanın başlangıcında, belki de web sitesi ziyaretçileri hala az ve elbette daha ekonomik olduğu için paylaşımlı barındırma kullanmayı seçersiniz.

Ancak, web sitesi büyüdükçe trafik artacaktır. Bir günde 2000'den fazla web sitesi ziyaretçisi varsa, hemen VPS barındırmayı kullanmaya başlasanız iyi olur. 

Paylaşılan barındırmayı kullanmaya zorlanmaya devam ederseniz, web sitesi yavaş çalışacaktır. Bir VPS'ye yükseltme, web sitesine her zaman en iyi performansla erişilebilmesi için gereken yapılandırmayı ve kaynakları ayarlamanıza olanak tanır.

4. Yüksek Spesifikasyonlara Sahip Kaynaklar Gerektirir

Bir sistemi veya hizmeti çalıştırmak için daha yüksek özellikli kaynaklara ihtiyacınız olduğunda, kesinlikle sunucu üzerinde tam kontrole sahip olmayı seçersiniz.

Bir sürü karmaşık görevi olan bir öğrenci olarak senin gibi.

Kalacak bir yer seçmek zorunda kalsanız hangisini tercih ederdiniz: 5 yabancı ile 1 pansiyon odası mı yoksa kendinize özel 1 pansiyon odası mı? 

Eh, VPS ikinci benzetmedir. Özel mülkiyetteki pansiyonlarda, elbette daha iyi sunucu ve web sitesi performansı elde etmeyi daha kolay bulacaksınız. 

Kapanış

Yukarıdaki yazı aracılığıyla VPS'yi daha yakından tanımaya çalıştıktan sonra umarım VPS'nin avantaj ve dezavantajlarına dair daha detaylı bir resme sahip olursunuz.