Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yaralanmadan Kaçınmanın Doğru Yolu

Önemsiz görünse de, aslında hala nasıl düzgün çalışacağını bilmeyen birçok insan var. Ancak, bu dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Doğru koşu şeklini uygulayarak bu sporu sorunsuz bir şekilde yapabilir ve yaralanmalardan kaçınabilirsiniz.

Özellikle düzenli olarak yaparsanız, koşmanın elde edebileceğiniz birçok faydası vardır Bu spor, vücuttaki iyi kolesterol (HDL) seviyelerini korumak , kiloyu azaltmak ve kontrol etmek, stresi azaltmak, uyku kalitesini iyileştirmek, kas ve eklem gücünü korumak ve kalp sağlığını korumak için iyidir .

Yaralanmadan Kaçınmanın Doğru Yolu - Alodokter

Araştırmalar ayrıca düzenli olarak koşan kişilerin kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu faydaları evin dışında veya etrafında koşarak veya bir koşu bandı kullanarak elde edebilirsiniz .

Bu Bak For To ang İhtiyacı çalıştırma önce

Kim o sizin için yeni başlayanlar , günde 10 dakika kadar bir ışık yoğunluğu ile bu sporu başlatmayı deneyin. Vücudunuz daha güçlü ve koşmaya alıştığında süreyi 15-20 dakikaya çıkarabilirsiniz.

Koşmak istediğinizde, dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır, yani:

Doğru ayakkabıyı kullanın

Doğru boyutta ve kullanımı rahat olan doğru koşu ayakkabısını seçin. İdeal bir koşu ayakkabısı için kriterler; topuk yastığının olması, giyildiğinde hafif olması ve ayak kavsinin esnek olmasıdır.

Ardından koşu çorabı giymeyi unutmayın. Kaçınılması gereken çoraplar yüzde 100 pamuktur. Koşmak için tavsiye edilirken polyesterden yapılmış çoraplardır.

Rahat kıyafetler giyin

Koşarken kullanılacak doğru spor giyim malzemelerinden biri, çok fazla teri emme özelliğinden dolayı polipropilen içeren sentetik bir kumaştır. Kadınlar için ayrıca göğüslerin hala iyi bir şekilde desteklenmesi için bir spor sutyeni veya özel bir spor sutyeni kullanılması tavsiye edilir .

Isınmak

Koşmaya başlamadan önce, kaslarınızı gevşetmek ve yaralanmayı önlemek için 5-10 dakika esneme hareketleri yapın. Germe tamamlandıktan sonra tempolu bir yürüyüşle devam edin, ardından koşun.

Yaralanmadan Kaçınmanın Doğru Yolu

Doğru şekilde koşmak sakatlanmanızı önlemenin yanı sıra daha az yorulmanızı da sağlayacaktır. Koşmak için önerilen bazı pozisyonlar:

1. İleriye bakın

Koşarken ayaklarınıza bakmaktan kaçının, çünkü bu boynunuza ve omuzlarınıza yük bindirecektir. Çenenizi ve boynunuzu rahat tutun.

2. Göğsünüzü yukarıda tutun ve vücudunuzu rahat tutun

Sıkı kaslar nefes almayı engeller, bu nedenle koşarken rahat bir duruş sağlamaya çalışın.

İdeal koşu duruşu, göğüs ve karın bölgesinde gerginliğe neden olmadan vücudu düzleştirmektir. Bu sayede daha optimum ve sorunsuz nefes alırsınız, böylece koşarken yorulmaz veya nefes darlığı hissetmezsiniz.

3. Kalça pozisyonunu koruyun

Ardından, koşmanın doğru yolu kalçalarınızı sabit tutmak ve hafifçe öne doğru bakmaktır. Bu pozisyon sırt ve bel yaralanmasını önlemek için önemlidir.

4. Diz pozisyonuna dikkat edin

Uzun mesafe koşusu yaparken dizlerinizi biraz daha yukarı kaldırın. Öte yandan, kısa mesafe koşarken dizlerinizi aşağıda tutabilirsiniz. Bu, koşarken vücudun enerjisini korumayı amaçlar.

5. Üzerine basmak için ayağın ortasını kullanın

Topuk veya ayağın ön kısmına yaslanmaktan kaçının. Ayrıca vücutta gerginliğe neden olmayacak şekilde hafifçe yürüyün. Kilonuz ne olursa olsun, ayaklarınızın çok sert basması gerekmez.

Önerilen çalışma sıklığı haftada 3−5 gündür ve her çalışma süresi 20−60 dakikadır. Ancak yeni başlayan biriyseniz, önce 10-15 dakika deneyin, sonra alışınca 20 dakikaya çıkarın.

Güvenli tarafta olmak için, COVID-19 salgını sırasında çok kalabalık olmayan yerlerde koşmanız önerilir. Bu, Corona virüsünün bulaşmasını önlemek için fiziksel mesafeyi uygulamanızı kolaylaştırmak içindir Sessiz bir yer bulmak mümkün değilse veya zorsa koşmaya devam edebilirsiniz ama her zaman maske takın, evet.

Maske ile koşarken nefes almakta zorlanıyorsanız veya nefes darlığı çekiyorsanız, durun ve mola verin. Sessiz bir yer bulun ve maskeyi çıkarın, böylece rahat ve kolay nefes alabilirsiniz.