Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yayın Balığının Sağlık İçin Sayısız Faydası

 Yayın balığı yemeyi sever misin? Eğer öyleyse, sizin için iyi bir haber var. Yayın balığının beyin sağlığını korumaktan kolesterolü düşürmeye, kemik ve kas sağlığını desteklemeye kadar birçok sağlık faydasından yararlanabilirsiniz.

Yayın balığı veya Pangasius , oldukça uygun bir fiyata yüksek besleyici hayvansal protein kaynağıdır. Bu balık , tatlı su balığı türüne aittir .

Yayın Balığının Sağlığa Sayısız Faydası - Alodokter

Lezzetli tadı ve eti yumuşak olduğu için yayın balığının çocuklardan , hamile kadınlardan ve hatta yaşlılardan neredeyse tüm insanlar tarafından sevilmesine şaşmamalı Endonezya'da bu balık yaygın olarak tüketilir ve kızartılmış veya ızgara yayın balığı, balık çorbası ve balık krakerlerine kadar çeşitli yemeklerde işlenir.

Yayın Balığı Besin İçeriği

100 gram yayın balığı, yaklaşık 120 kalori ve aşağıdaki besin maddelerinin çeşitliliğini içeriyordu:

 • 15 gram protein
 • 5.9-6 gram yağ
 • 10 miligram magnezyum
 • 200 miligram fosfor
 • 300 miligram potasyum
 • 100 miligram sodyum
 • 10 mikrogram folat
 • 8,2 mikrogram selenyum
 • 9 IU D vitamini
 • 0.8 miligram E vitamini
 • 0,5 miligram çinko

Yayın balığı, yukarıda bahsedilen besin içeriğine ek olarak oldukça bol olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini de içerir. Bu balık ayrıca vücut sağlığına iyi gelen A vitamini, B vitamini, K vitamini, kalsiyum ve kolin içerir.

Yayın Balığının Sağlığa 6 Faydası

Yüksek besin içeriği nedeniyle yayın balığı günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için tüketime uygundur. Sadece bu değil, yayın balığı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahiptir:

1. Kardiyovasküler hastalıkları önleyin ve kolesterolü düşürün

Yayın balığı omega-3 ve omega-6 yağ asitleri içerir , sağlıklıdır ve kalp ve kan damarları için iyidir. Yayın balığı, iyi kolesterol (HDL) düzeylerini artırmak ve kötü kolesterolü (LDL) azaltmak için de yararlıdır.

Seviyeler çok yüksekse, kötü kolesterol birikebilir ve kan damarlarında tıkanıklıkları tetikleyebilir. Bu, inme ve kalp hastalığı gibi kardiyovasküler hastalıklara yol açabilir.

Bu nedenle, sağlıklı bir kalp ve kan damarlarını korumak için, bir tanesi yayın balığı olmak üzere günlük besin alımınızı karşılamanız gerekir.

Ancak kalp sağlığını korumak için bu balığı tüketmenin yanı sıra düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, sigara ve alkollü içeceklerden uzak durma ve ideal vücut ağırlığını korumanız da gerekir.

2. Beyin sağlığını koruyun

Kalp için iyi olmasının yanı sıra, omega-3 yağları, protein ve çeşitli vitaminler ve mineraller yayın balığı içerdiği de beyin sağlığını korumak için de yararlıdırlar, bilirsin .

Çeşitli araştırmalar, düzenli balık tüketimi de dahil olmak üzere sağlıklı bir diyetin beyin fonksiyonlarını ve performansını koruyabildiğini, yaşlılarda hafızayı ve konsantrasyonu iyileştirebileceğini ve bunama ve Alzheimer hastalığı gibi belirli beyin hastalıkları riskini azaltabileceğini göstermiştir .

3. Kas ve kemik sağlığını destekler

Yayın balığının içerdiği protein, deri, kas ve kemik gibi vücut dokularını oluşturma ve onarma sürecinde önemli bir rol oynar. Ayrıca protein vücutta çeşitli hormon ve enzimlerin yanı sıra enerji oluşumunda da rol oynar.

4. Anemiyi önleyin

Anemi veya kan eksikliği, vücutta kırmızı kan hücreleri olmadığında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık vücudun demir, folat ve B12 vitamini almamasından kaynaklanabilir .

Anemiyi önlemek için et, yumurta, fasulye, tofu, tempeh ve yayın balığı dahil balık gibi sağlıklı yiyecekler yiyerek bu besin alımlarını karşılamanız gerekir.

5. Kilo alımını kontrol eder

Sadece kas ve kemik sağlığını desteklemekle kalmaz, yayın balığındaki yüksek protein içeriğinin de vücudun daha uzun süre tok hissetmesine iyi geldiği bilinmektedir. Bu, iştahınızı kontrol etmenizi kolaylaştırabilir, böylece kilonuzu korumak daha kolaydır.

Ayrıca yayın balığı da diyet yaparken tüketilmesi iyi olan bir yiyecek türüdür .

6. Dayanıklılığı artırın

Yayın balığı, bol besin içeriği sayesinde vücut direncini arttırmada faydalıdır, böylece hastalıklara karşı hassas olmazsınız. Aslında araştırmalar, düzenli olarak yayın balığı tüketmenin, hasta olduğunuzda veya yaralandığınızda vücudun iyileşme sürecini de destekleyebileceğini bulmuştur.

Yayın balığı tüketim için sağlıklıdır, ancak günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için sebze ve meyve, et, yumurta, kuruyemiş ve süt gibi çeşitli diğer sağlıklı yiyecekleri yiyerek ona eşlik etmeniz gerekir.

Ayrıca, yayın balığının da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, bu balığa alerjiniz varsa, yayın balığı alımından uzak durmanız veya alımını sınırlamanız gerekebilir .