Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yeni başlayanlar için web barındırma terimleri koleksiyonu

 

Web Barındırma Şartları

Web hosting dünyasında, özellikle ilk kez bir web sitesi oluşturacak olan yeni başlayanlar için kulağa aşina olmayan birçok terim vardır. Ek olarak, web barındırma dünyasını zaten anlayanlarınız için, anlamını yanlış yorumlamamak için yeniden okuyabilirsiniz. İşte açıklama.

 1.   Barındırma

Barındırma veya web barındırma, daha sonra internet kullanıcıları tarafından web sitesi aracılığıyla erişilecek olan metin, resim, ses ve video biçimindeki dosyaların saklandığı bir yerdir. Hosting, kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayarlanabilen birçok türe sahiptir. Ayda 20 bin değil, en ucuz barındırma fiyatı için, doğrudan web sitesinde doğrudan barındırma ucuz Qwords'ü kontrol edin .

 1.   Paylaşılan Evsahipliği

Paylaşımlı hosting, diğerlerine göre en ucuz hosting hizmeti paketidir. Paylaşımlı hosting, ayrı ayrı kiraya verilen odaların bulunduğu bir pansiyon gibidir. Paylaşımlı hostingin ucuz olmasının nedeni budur. Artık paylaşımlı hosting birden fazla kullanıcı tarafından kullanılan bir sunucudur.

 1.   WordPress barındırma

WordPress barındırma, özellikle WordPress kullanıcıları için bir barındırma hizmetidir. Ayırt edici özelliği, WordPress, bulut tabanlı barındırma, ultra hızlı SSD, Cloudflare desteği, HTTP2, SSL, Litespeed API, ücretsiz PHP seti, Brotli görüntü sıkıştırma vb. için özel optimizasyondur. İlgileniyorsanız, web siteniz/blogunuz için en iyi ayarları bulmak için ilk 30 gün boyunca ücretsiz Qwords WordPress Hosting paketini deneyebilirsiniz .

 1.   VPS

VPS ( Sanal Özel Sunucu ), tüm sunucu kaynağının diğer kullanıcılarla birleştirilmeyen, yalnızca bir kullanıcı için kullanıldığı özel bir sunucu hizmetidir. Bir ev gibi, kendi evinizi kiralıyorsunuz ve içinde başka kiracı yok, bu nedenle evin ne için kullanılmasını istiyorsanız onu yönetmekte özgürsünüz.

Paylaşımlı hostinge göre kesinlikle daha pahalı olan fiyat için Qwords VPS sunucuları için fiyat sadece 75 bin/ay'dan başlamaktadır.  

Ayrıca okuyun: İhtiyaçlarınıza göre bir VPS seçmek için ipuçları

 1.   Disk alanı

Disk alanı, barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan depolama alanı kapasitesidir. Metin, resim, ses, video, programlar, yazılım vb. gibi sıklıkla depolanan bazı veriler. Genellikle her paket için disk alanı miktarı farklıdır, ne kadar pahalı olursa, o kadar fazla disk alanı elde edersiniz.

 1.   Bant genişliği

  Bant Genişliği Yerinde Hız Testi
  Bant Genişliği Yerinde Hız Testi

Bant genişliği, web sitesinde her ay erişilebilen veri hacmidir. Genellikle bant genişliği GB olarak verilir, ayrıca barındırma kullanıcıları için sınırsız/ölçüsüz bant genişliği hizmetleri sağlayan barındırma sağlayıcıları da vardır. Güvende olmak için sınırsız bant genişliğine sahip bir web barındırma hizmeti seçebilirsiniz.

 1.   Eklenti alanı

Aynı anda birden fazla alan eklemenize izin veren barındırma özelliği. Birden fazla web sitesine ihtiyacınız varsa, satın aldığınız barındırma hizmetinin sınırsız bir eklenti alanına sahip olduğundan emin olun.

Ayrıca şunu okuyun: Eklenti Etki Alanı ve Alt Etki Alanı Arasındaki Fark

 1.   Park edilmiş alan

Park edilmiş etki alanı, web sitesinin ana etki alanına erişmek için yeni bir etki alanı eklemek için barındırmada bir özelliktir. Park edilmiş alan adları, ana web sitesine eklenen ve yönlendirilen alan adlarına da yönlendirilebilir, bunun gibi bir özellik, ziyaretçi kaybetme korkusu veya SEO gereksinimleri olmadan yeni bir alan adını değiştirdiğinizde kullanışlıdır.

 1.   DNS

DNS ( Alan Adı Sunucusu ), IP adresini web sitesi etki alanı URL adresine değiştirmek için kullanılan bir özelliktir. DNS kullanmadan sitenin IP Adresini ezberlemeniz gerekeceğinden siteyi açmakta zorlanacaksınız.

 1. Veri deposu

RAM ( Random Access Memory ) barındırma sunucusunda geçici bir depolama alanıdır. RAM ne kadar büyük olursa, web sitesine o kadar hızlı erişilir ve ziyaretçilerden gelen birçok isteği işler ve ayrıca yüksek trafik alabilir.

 1. CPU çekirdeği

Barındırmadaki CPU Çekirdeği aslında bilgisayardaki ile aynıdır. CPU Core, web sitesi kullanıcılarından gelen siparişlere göre talimatları almak ve eylemleri gerçekleştirmek için işlev görür. Sunucudaki çekirdekler ne kadar büyük olursa, talimatlar o kadar hızlı yürütülür, bu nedenle satın aldığınız barındırmanın büyük çekirdeklere sahip olduğundan emin olun.

 1. SSL

SSL veya Güvenli Yuva Katmanları , web sitelerini siber suçlardan korunmaları için gelişmiş veri şifrelemesiyle korumaya yönelik ek bir güvenlik katmanıdır. Halihazırda SSL kullanan web siteleri, URL'de bir kilit logosu ile işaretlenir ve HTTPS kullanır.

 1. İYS

  CMS WordPress'i
  CMS WordPress'i

CMS veya İçerik Yönetim Sistemi , programlama becerilerine ihtiyaç duymadan otomatik web siteleri oluşturmak için kullanılan bir yazılımdır. Sadece hostinge kurmanız yeterli, web siteniz otomatik olarak hazır olacaktır. Örneğin, günümüzde birçok kullanıcısı olan iyi bilinen bir CMS, WordPress'tir.

 1. Veri merkezi

Veri merkezi, yüksek bilgisayar ağına sahip tüm web sitesi dosyalarının depolandığı bir sunucudan oluşan bir tesistir. Bugün Endonezya'da, genellikle veri merkezi binaları, hızlı bağlantı erişimi olan büyük şehirlerde bulunmaktadır.

 1. Çalışma süresi sunucusu

Sunucu çalışma süresi, web sitenizi herhangi bir kesinti olmadan her zaman çevrimiçi hale getirmek için bir sunucu süresi meselesidir. Barındırma seçerken, iyi bir sunucu çalışma süresine sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin, Qwords'ün sunucu çalışma süresi %99,99'dur, bu da sunucu kapalı kalma süresinin yüzdesinin yalnızca çok küçük olduğu anlamına gelir.

 1. CPanel

cPanel, web sitesi yönetimi için barındırma ve sunucu işlevleri üzerinde bulunan bir yazılımdır. cPanel'de web yöneticilerinin web sitelerini yönetmesine yardımcı olacak birçok faydalı uygulama ve yazılım vardır.

 1. FTP

FTP veya Dosya Aktarım Protokolü, dosyaları veya verileri internetteki ağlarla hızlı bir şekilde aktarmak için barındırma sunucusunda bulunan bir özelliktir.

 1. IP adresi

IP Adresi, internet ağındaki sunucu bilgisayar adresini tanımlamak için kullanılan numaradır. Bu IP adresi bir ev adresi gibidir, birbirinin farklı bir adresi vardır. Paylaşılan barındırma kullanıcıları için diğer kullanıcılarla aynı IP Adresini kullanın, ancak VPS için zaten kendi IP Adresinizi kullanıyorsunuz.

 1. MySQL

  MySQL
  MySQL

MySQL, CRUD (Oluştur, Oku, Güncelle, Sil) işlemlerini gerçekleştirmek için barındırmada kullanılan bir veritabanı yönetim sistemidir.

 1. yumuşak

Softaculous, barındırma üzerinde bulunan bir CMS otomatik yükleyici uygulamasıdır. Softaculous, WordPress dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli CMS komut dosyaları sağlar.