Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yeşil Çayın Sağlık İçin 5 Faydası

 Yeşil çayın sağlığa faydalarına uzun zamandır inanılmaktadır. Aslında yeşil çay, dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olarak lanse edilir ve çeşitli hastalık türlerini önleyebildiğine inanılır. Sadece bu değil, yeşil çayın alabileceğiniz daha birçok faydası var.

Yeşil çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir Bu içecek yüzyıllardır Japon ve Çin tıbbında kullanılmaktadır. Yeşil çayın işlenmesi, siyah çay gibi diğer çay türlerinden daha kısadır , böylece içindeki besleyici ve antioksidan içeriği hala korunur.

Yeşil Çayın Sağlığa 5 Faydası - Alodokter

Yeşil Çay Besin İçeriği

100 gram yeşil çayda aşağıdaki gibi çeşitli besinler bulunur:

  • 1 kcal enerji
  • 0.2 gram protein
  • 1 miligram magnezyum
  • 8 miligram potasyum
  • 12 miligram kafein

Ayrıca yeşil çay, sağlıklı bir vücudu korumak için iyi olan antioksidanlar, iltihap önleyici ve antikanser içerir. Bu içecek aynı zamanda küçük çocuklar ve çocukların su içmekten yorulduklarında tüketmeleri için iyidir .

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil çay, vücuda giren serbest radikallerle savaşmada yararlı olan antioksidanlar açısından zengindir Serbest radikallere aşırı maruz kalmak, vücudun hücrelerine zarar vererek erken yaşlanmaya ve kanser gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Yeşil çaydaki antioksidanlardan biri de kateşinlerdir. Kateşin bileşikleri, vücut hücrelerine verilen hasarı durdurmada önemli bir rol oynar. Düzenli olarak tüketilirse yeşil çay, aşağıdakiler gibi birçok sağlık yararı sağlayabilir:

1. Kalp hastalığını ve inmeyi önleyin

Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki önde gelen ölüm nedenidir. Bir çalışma, yeşil çay tüketiminin kolesterol toplamını ve kötü kolesterolü (LDL) düşürebileceğini gösterdi .

Ayrıca yeşil çay, koroner kalp hastalığı riskini azaltabilen fenolik asitler de içerir.

2. Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyin

Polifenoller yeşil çayda bulunan antioksidanlardan biridir. Bu bileşik, cilt kanseri, akciğer kanseri, mide kanseri ve meme kanseri gibi çeşitli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilir .

Bununla birlikte, yeşil çayın kanseri önlemedeki etkinliğini sağlamak için daha fazla ve kapsamlı araştırmaya hala ihtiyaç vardır.

3. Diyabeti önleyin

Bir araştırma, yeşil çayın şeker hastalarında insülin performansını iyileştirebileceğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini gösterdi. Bu nedenle yeşil çay, şeker hastalığı olan kişilerin tüketimi için güvenlidir.

4. Kilo verin

Klinik bir deney, yeşil çayın vücudun metabolizmasını arttırmada ve özellikle karın bölgesindeki yağları yakmada faydalı olduğunu göstermektedir Bununla birlikte, yeşil çayın kilo kaybı için faydaları, obez olan yetişkinler için geçerli değildir.

5. Kan basıncını stabilize edin

Yeşil çayın kan damarlarındaki kasları gevşettiği ve böylece kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca içerdiği polifenol içeriği de vücuttaki kan basıncını düşürme yeteneğine sahiptir.

Yukarıdaki faydalarına ek olarak, yeşil çayın ayrıca hasarlı cildi onardığına, romatoid artrit semptomlarını azalttığına , beyin sağlığını koruduğuna ve kaygıyı azalttığına inanılmaktadır Bununla birlikte, genel sağlık için yeşil çayın etkinliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yeşil çayın maksimum faydasını, düzenli ve aşırı tüketilmediğinde elde edebilirsiniz. Ancak sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yine de sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, yani besleyici gıdalar yemek, yeterince dinlenmek ve düzenli egzersiz yapmak zorundasınız.

İlaç veya takviye alıyorsanız, yeşil çay içmeden önce doktorunuza danışmalısınız Bunun nedeni, yeşil çayın belirli ilaçlar veya takviyelerle etkileşime neden olabilmesidir.