Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zehirli Erkeklik, İşte Bilmeniz Gerekenler

"Sen bir erkeksin, ağlama lütfen!" Hiç bu tedaviyi gördünüz mü? Bu tutum toksik erkeklik içinde yer alır . Toksik erkeklik , destek ya da pozitif enerji sağlayabilmek yerine, aslında erkeklerin sosyal yaşamı ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Toksik erkeklik , erkeklerin belirli şekillerde davranması ve davranması için kültürel bir baskıdır. Bu terim genellikle bir erkekte olduğu düşünülen değerlerle ilişkilendirilir, örneğin erkeklerin güç, güç göstermesi ve duygularını ifade etmekten kaçınması gerekir.

Zehirli Erkeklik, İşte Bilmeniz Gerekenler - Alodokter

Temel olarak, erkeksi iyi bir özelliktir. Bununla birlikte, erkeklerin “zayıf erkek” damgasından kaçınmak için erkekliğe sahip olmaları ve erkeklik göstermeleri istendiğinde , bu toksik veya yanlış yönlendirilmiş hale gelir .

Aslında, bir erkek aynı zamanda nazik veya kibar, arkadaş canlısı veya hassas bir yapıya sahip olabilir ve bu erkeklerde yanlış değildir.

Toksik Erkekliğin Özelliklerini Tanıyın

Toksik erkeklik kavramında , duygular zayıflık olarak değerlendirilme eğilimindedir ve erkeklik aynı şekilde güç, dayanıklılık veya prestij ile ilişkilendirilir. Dolayısıyla her erkek, ataerkil geleneklerde olduğu gibi, her durumda, özellikle üzüntüde duygularını depolayabilmeli ve baskın olmalıdır.

Ek olarak, toksik erkeklik tutumu da genellikle aşağıdaki özellikler aracılığıyla ortaya çıkar:

  • Üzücü duygular gösterip şikayet etmeyin ve erkeklerin yalnızca cesaret ve öfkeyi ifade edebildiğini varsayın.
  • Sıcaklık veya konfora gerek yok
  • Yardım almanıza gerek yok ve kimseye güvenemezsiniz
  • Başkaları tarafından saygı görmek için güce ve yüksek sosyal statüye sahip olmalıdır
  • Kaba ve saldırgan davranmak ve başkalarına, özellikle de kadınlara hükmetmek
  • Kadın düşmanı olma eğilimi
  • Eğilim için şiddetli cinsel faaliyette
  • Sigara içmek, alkollü içki içmek ve hatta yasa dışı uyuşturucu kullanmak gibi "havalı" sağlıksız alışkanlıkları göz önünde bulundurmak
  • Heteroseksizm ve homofobi

Toksik erkeklik tutumu, erkeklerin yemek pişirme, dikiş dikme veya ev işleri yapma gibi kadınların işiyle özdeş faaliyetler yapmaması veya bunlarla ilgilenmemesi gerektiği varsayımına da yansıyabilir.

Toksik Erkeklik Nasıl Önlenir

Çocukluğundan beri çoğu erkek çocuk eğitimlidir ve güçlü ve sert olmaları gerekir. Üzüntü bir tabu gibi görünüyor ve kaçınılması gerekiyor çünkü genellikle bir zayıflık işareti olarak görülüyor. Aslında her insanın hissedilmesi ve ifade edilmesi gereken duyguları vardır.

Bu yanlış erkeklik kavramı, erkeklerin aile içi şiddet uygulama , cinsel taciz, tecavüz etme risk faktörlerinden biri olabilir Ek olarak, toksik erkekliği savunan erkekler de izole, yalıtılmış ve yalnız hissedebilir ve empati geliştirmek daha zordur.

Yıllardır toksik erkeklik tavrına tutunmaya alışmış yetişkin erkekler , zihniyetlerini değiştirmeyi zor buluyor. Bu nedenle bu yanlış anlayıştan kaçınılmalı ve erkeklere çocukluktan itibaren aşılanmalıdır.

Yanlış erkeklik kavramına takılıp kalmamak ve kötü etkilerinden kaçınmak için yapılabilecek ilk adım , ebeveynlerin erkek çocuklarına yönelik ebeveynlik modelini geliştirmektir .

İşte her ebeveynin, oğullarını toksik erkeklik zihniyetinden uzak tutmak için uygulayabileceği bazı yollar :

1. Kendinizi ifade edebilmeyi öğretin

Çocuklara hissettiği çeşitli duyguları hissetmeyi ve ifade etmeyi öğretin. Bir çocuğun duygularını ifade etmesinin, üzüntüsünü ifade etmesinin ve ağlamasının sorun olmadığını bilmesini sağlayın.

Toplum içinde ağlamaktan utanıyorsa, yalnızken veya ebeveynleri, öğretmenleri veya bakıcıları gibi güvendiği kişilerin yanındayken ağlamasına izin verildiğini anlayın.

2. Empati geliştirin

Erkeklerde empati sadece ortaya çıkmaz, aynı zamanda eğitilmesi gerekir. Çocuklar empati kurarak kendilerinin ve başkalarının duygularını anlayabilecek ve duygularını iyi kontrol edebileceklerdir. Bu, büyüdüklerinde toksik bir erkeklik zihniyetine sahip olmalarını da önleyebilir .

Çocuklara kibarlığın değerini öğretin ve kendilerini başkaları gibi konumlandırabilmeleri için onları davet edin. Ayrıca, o kişinin cinsiyeti, cinsiyeti veya etnik ve dini geçmişi ne olursa olsun, diğerlerine ilgi ve saygı göstermenin önemini ona anlatın.

3. Kadınları küçük düşüren kelimelerden kaçının

 Kadın gibi yürüyorsun” veya “Kadın gibi konuşma” gibi kadınlara alçaltıcı görünen kelimelerden mümkün olduğunca kaçının Bu, erkeklerin kızları küçümsemesine ve kızlara saygı duymayı zor bulmasına neden olur.

4. Çocukların eğlence medyasına göz kulak olun

Kitaplar , filmler, araçlar veya diğerleri gibi çocuklara sağlanan eğlence ortamını izleyin İçeriğin toksik erkeklik olmadığından emin olun Çocuk şovları veya eğlenceleri yanlış erkeklik kavramını gösteriyorsa, bunun taklit edilmesi gereken bir şey olmadığını anlayın.

Toksik erkeklik kesinlikle benimsenecek iyi bir tutum değildir. Bu kavram, erkekleri sosyal bir yük haline getirmenin yanı sıra, duygularını ifade etmemek ya da arınmayı zor bulmak gibi olumsuz tutumları sürdürmeye meyilli hale getirir ve bu da onların ruh sağlığına zarar verme riskini doğurabilir.

Bu nedenle toksik erkekliğin özelliklerinin farkında olun ve özellikle çocuklarda bunu önlemek için yukarıdaki adımları atın. Sadece erkeklerin yaşamına faydalı olmakla kalmayıp, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin azaltılması çabası olarak sağlıklı bir erkeklik anlayışı da yapılabilir.

Toksik erkeklik içinde yaşam kalitenizin bozulduğu noktaya kadar sıkışıp kaldıysanız veya diğer insanlarla, özellikle de kadınlarla ilişki kurmakta zorlanıyorsanız , doğru tavsiye ve rehberlik almak için bir psikoloğa danışmanız iyi bir fikir olabilir . Bu kötü özelliği değiştir.