Teknoloji

Twitter ekran görüntüsü alma dönemini sona erdiriyor!

Popüler sosyal medya platformu Twitter yeni özelliği ile gündeme geldi! Platform, ekran görüntüsü alma işlevini yakın bir zaman içerisinde tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bunun yerine uygulama, kullanıcılarına ‘bağlantı kopyala’ seçeneğini kullanmalarını tavsiye etmeyi planlıyor.

Twitter üzerinden alınan ekran görüntüleri, başta WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamaları olmak üzere diğer sosyal ağlarda yaygın bir şekilde paylaşılıyor. Bu sayede kullanıcılar, Twitter’daki orijinal bağlantıya gitmek zorunda kalmadan, tweet’leri arkadaşları ve yakın çevresi ile paylaşabiliyor. Fakat ne yazık ki bu durum Twitter’ın pek de işine gelmiyor.

Twitter para kazanma yollarını genişletmek ve uygulama içi kullanıcı trafiğini artırmak amacıyla ekran görüntülerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu sayede ekran görüntüleriyle tweet’lerin dolaşıma girmesi yerine, kullanıcıları doğrudan platforma çekerek gelirlerini artırmayı planlıyor. Peki ya platform bunu nasıl sağlayacak? İşte ortaya çıkan son gelişmelerin detayları…

Twitter, ‘Bağlantı Kopyala’ seçeneğini pop-up olarak gösterecek

Twitter şu anda ekran görüntülerinden tweet paylaşmayı zorlaştıracak bir özellik üzerinde açılıyor. Alınan geri bildirimlere göre bazı kullanıcılar, uygulamada ekran görüntüsü aldıklarında, yeni bir açılır pencere ile karşılaştıklarını belirttiler. Bu pop-up ekranda kullanıcıların karşısına ‘Bağlantıyı Kopyala’ düğmesi çıktığı belirtildi. Bu pencere birkaç saniye içinde otomatik olarak kapanıyor ve kullanıcılar yine de isteğe bağlı olarak ekran görüntüsü alabiliyor. Fakat uygulama bunu her zamankinden biraz daha zor hale getiriyor.

Twitter’ın yeni özelliği pratik olarak ekran görüntülerini tanımlayabilen bir yapay zeka ile çalışıyor. Kullanıcıların platformda ekran görüntüleri kaydetmesi ve ardından bunları diğer sosyal ağlarda paylaşması oldukça yaygın bir hareket olarak biliniyor. Bu eylem, dijital içerik üreticiler için platformlar arası içerik oluşturmaya katkıda bulunmaktadır. Fakat içeriği okumak için daha az kişinin erişmesi gerektiğinden, Twitter bundan kötü etkilenmektedir.

Twitter platformunun günümüzde uyguladığı ana para kazanma şekli, reklam gösterimleridir. Bu nedenle şirketin daha az erişime sahip olması son derece zararlıdır. Reklamları ne kadar çok insan görürse, platform da daha fazla para kazanır. Dolayısıyla Twitter’ın ekran görüntülerini engelleme hareketi pek çok kişi için oldukça makul karşılanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu