Ekonomi

Ünlü kripto para borsası Binance, 566 milyon dolar çalındığı açıkladı!

Popüler kripto para borsası Binance son günlerde stresli bir dönemden geçiyor. Şirket, 566 milyon dolar değerinde kayıp ile sonuçlanan bir siber saldırıya uğradı. Bunun üzerine firma, tescilli kripto para birimi olan BNB’nin faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. Yaşanan tatsız olay, ağın akıllı sözleşme sistemindeki bir güvenlik açığının istismar edilmesi sonucu meydana geldi. Bu açık, saldırganların kaynakları kendi hesaplarına yönlendirmesine izin verdi.

Binance siber saldırının detaylarını açıkladı

Açıklanan ilk bilgilere göre her biri yaklaşık 1 milyon Binance Coin içeren iki transfer ile hackerlar işlemlerine başladı. Siber saldırıyı gerçekleştirdikten kısa bir süre sonra bilgisayar korsanları, elde ettikleri paraları diğer cüzdanlara ve ağlara transfer etmek amacıyla varlıkları likidite havuzlarına yönlendirmeye başladı. Binance, bu paraların çoğunun bloke edildiğini ve ağ zincirinin bünyesinde kaldığını, 70 ila 80 milyon dolarlık bir miktarın fiilen alındığını bildirdi.

Binance, BNB Beacon Chain ve BNB Smart Chain arasındaki köprüze bir arıza olduğunu ve bunun akıllı sözleşmelerin kullanılmasına izin verdiğini iddia etti. Kısa bir süre önce BNB tekrar faaliyete geçti. Fakat meydana gelen bu probelm, BNB yatırımcıları için tam bir hayal kırıklığı oldu. Binance Coin değeri yüzde 4,5 oranında düşüş yaşadı. Öte taraftan popüler kripto para birimleri Ethereum ve Bitcoin de küçük düşüşler kaydetti.

Binance yaşanan siber saldırıya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Binance, BNB ağı üzerinde kontrol uygulayamaz. BNB ağı, Binance tarafından yönetilmeyen veya sahip olunmayan, yalnızca BNB tarafından desteklenen, merkezi olmayan, topluluk odaklı bir blok zinciridir. Günlük aktif kullanıcılar açısından dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zinciridir.

163 milyon benzersiz adres aracılığıyla bugüne kadar 3 milyar işlem gerçekleştirerek, geliştiricilere kullanıcılara geniş erişim, çok düşük gaz ücretleri ve başlangıcından bu yana sıfır kesinti süresi getirdi. Ekosistemde DeFi, Metaverse, blockchain oyunları, NFT ve daha fazlası gibi çeşitli kategorilerde 1.400’ün üzerinde aktif dApp bulunuyor. Başlangıçta Binance topluluğu, dApp’leri ve ilk doğrulayıcıları blok zincirine getirerek BNB ağını destekledi. O zamandan beri BNB ağı bağımsız olarak faaliyet göstermektedir. Olay, BNB Akıllı Zinciri (BSC) ile sınırlıydı. “

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu